Obama i Putin spotkają się podczas obrad ONZ

Prezydenci USA i Rosji, Barack Obama i Władimir Putin, spotkają się – na prośbę rosyjskiego przywódcy – w kuluarach obrad Zgromadzenia Generalnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku – potwierdził w czwartek wysoki rangą przedstawiciel administracji amerykańskiego prezydenta.

Planowane spotkanie potwierdził też rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, który powiedział w czwartek, że Putin spotka się z Obamą w Nowym Jorku 28 września.

Informując o tym, że dwaj przywódcy będą rozmawiać w Nowym Jorku w przyszłym tygodniu, przedstawiciel administracji USA powiedział, że Obama „skorzysta z okazji, by na tym spotkaniu rozmawiać o Ukrainie”.

Przede wszystkim Obama będzie chciał upewnić się, czy Rosja wywiązuje się z zobowiązań wynikających z porozumień pokojowych zawartych w Mińsku, dotyczących kryzysu ukraińskiego. „Będzie to głównym przesłaniem tego dwustronnego spotkania” – podkreślił przedstawiciel administracji.

– Ze względu na sytuację na Ukrainie i w Syrii, mimo dzielących nas z Moskwą głębokich różnic, prezydent uważa, że byłoby skrajną nieodpowiedzialnością nieupewnienie się, czy możemy poczynić postępy dzięki temu spotkaniu na wysokim szczeblu ze stroną rosyjską – dodał.

Putin ma w poniedziałek wystąpić na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Nie jest jasne, czy spotkanie z Obamą nastąpi przed tym przemówieniem, czy po nim. Oczekuje się, że w swoim wystąpieniu Putin będzie argumentował na rzecz wspólnej z Rosją międzynarodowej koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu w Syrii.

O możliwości rozmów obu prezydentów w Nowym Jorku informowano od dawna, choć doradcy i urzędnicy Obamy nie byli zgodni, czy strona amerykańska powinna przystać na proponowane przez Moskwę spotkanie. Jak napisał w zeszłym tygodniu „New York Times”, w świetle nasilenia przez Rosję dostaw sprzętu wojskowego do Syrii jeszcze aktualniejsze staje się pytanie, czy angażować się w rozmowy z Rosją czy też ją izolować.

Stosunki amerykańsko-rosyjskie pozostają napięte z powodu rosyjskiej aneksji Krymu i zachodnich sankcji nałożonych na Moskwę w odwecie za jej działania wobec Ukrainy.

Obama i Putin ostatni raz spotkali się osobiście w listopadzie zeszłego roku w Pekinie, a od tego czasu trzykrotnie rozmawiali telefonicznie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl