fot. https://www.facebook.com/Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych

Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych wystąpiło z apelem do ONZ i Rady Europy ws. reparacji wojennych od Niemiec

„Reprezentując miliony Polaków pokrzywdzonych przez niemieckiego okupanta w latach 1939-1945, żądamy wypłaty cywilno-prawnych odszkodowań wojennych dla Polaków” – napisali członkowie Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych w apelu wystosowanym do ONZ i Rady Europy.

Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych wystosowało apel do ONZ i Rady Europy w sprawie cywilno-prawnych odszkodowań wojennych za niemieckie zbrodnie II wojny światowej.

„My, Rodziny Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, reprezentując miliony Polaków pokrzywdzonych przez niemieckiego okupanta w latach 1939-1945, żądamy wypłaty cywilno-prawnych odszkodowań wojennych dla Polaków – ofiar i następców prawnych ofiar niemieckich zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, popełnionych na Polakach podczas II wojny światowej oraz reparacji wojennych dla Polski” – napisano w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze.

https://twitter.com/S_R_P_O_O_K/status/1688626333415354368

Apel przypomina również treść wyroku norymberskiego, który stwierdza, że pod koniec wojny jedna trzecia ludności Polski została wymordowana, a cały kraj został wyniszczony. Podkreślono, że rodziny ofiar od dziesiątek lat zmagają się z tragedią, jaką była śmierć członka rodziny, podczas gdy potomkowie niemieckich zbrodniarzy wojennych „używali i używają do dziś środków rzeczowych, finansowych i innych, zrabowanych Polaków”.

1 września ub. roku zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października 2022 r. minister spraw zagranicznych, Zbigniew Rau, podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

https://twitter.com/arekmularczyk/status/1681933700475265025

3 stycznia br. MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na notę z 3 października 2022 r. Według rządu RFN, sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.

PAP

drukuj