fot. PAP/EPA

W Nowym Jorku trwa sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, przybył do Nowego Jorku, gdzie weźmie udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W planach spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Nie milkną echa decyzji Komisji Europejskiej o nieprzedłużeniu embarga na ukraińskie produkty rolne. Polska, Węgry i Słowacja zdecydowały się podjąć własne działania w tym zakresie, co nie podoba się naszym zachodnim sąsiadom. Niemcy po raz kolejny krytykują polski rząd.

– Powiedziałbym, że to «solidarność na pół etatu». Kiedy wam to pasuje, jesteście solidarni, a kiedy wam to nie pasuje, nie jesteście – mówił Cem Ozdemir, minister rolnictwa i polityki żywnościowej Niemiec.

Krytycznie wobec Polski wyrażają się także ministrowie z Francji i Hiszpanii. Jednak trzeba podkreślić, że problem ukraińskiego zboża bezpośrednio tych państw nie dotyczy.

– Fakt, że jakikolwiek kraj członkowski podejmuje jednostronne działania ograniczające dostęp do jednolitego rynku, wydaje się czymś niezgodnym z prawem – podkreślał Luis Planas Puchades, minister rolnictwa Hiszpanii.

– Każde państwo członkowskie ma obowiązek przestrzegać traktatów. Nie ma żadnych jednostronnych środków. W przeciwnym razie nie będzie już jednolitego rynku – oznajmił Marc Fesneau, minister rolnictwa Francji.

Unia Europejska po raz kolejny próbuje pozbawiać nas suwerennych decyzji.

– Dla nas interes polskich rolników jest najważniejszy i dlatego, nawet jak jesteśmy naciskani ze Wschodu i Zachodu, nie ustępujemy – akcentował premier Mateusz Morawiecki.

Niepokojący jest również fakt, że Ukraina złożyła skargę na Polskę, Węgry i Słowację do Światowej Organizacji Handlu. Sama organizacja nie potwierdza oficjalnie tych doniesień. Z pewnością temat będzie kontynuowany. Tymczasem prezydent Ukrainy dotarł do Stanów Zjednoczonych.

„Będę uczestniczyć w posiedzeniach Zgromadzenia Ogólnego ONZ […], a także w szeregu ważnych dwustronnych rozmów” – wskazał ukraiński przywódca.

W planach spotkanie z prezydentami: Joe Bidenem i Andrzejem Dudą. Stany Zjednoczone popierają decyzję Polski w sprawie zboża z Ukrainy.

„Blokada importu ukraińskiego zboża na wewnętrzne rynki przez Polskę i inne kraje jest ich suwerenną decyzją i hipokryzją byłoby, gdybyśmy wymuszali na nich zmianę” – podsumował John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA.

Jednocześnie John Kirby podkreślił, że Waszyngtonowi zależy na wznowieniu Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej oraz na umożliwieniu eksportu ukraińskiej żywności przez Morze Czarne.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl