fot. PAP/EPA

Trudna sytuacja humanitarna w Afganistanie

Gospodarka Afganistanu jest na skraju przepaści. Sekretarz Generalny ONZ, Antonio Guterres, zapowiedział wsparcie finansowe dla Afganistanu. Donatorzy przekażą ponad miliard dolarów.

Przejęcie władzy przez talibów oraz pandemia koronawirusa wywołały kryzys gospodarczy w Afganistanie. Talibowie pomimo wielu zapewnień dopuszczają się prześladowań ludności cywilnej. Kraj nawiedziła także susza, która zniszczyła uprawy, przez co brakuje żywności. Klęska głodu może dotknąć 14 milionów ludzi.

– Minęło sześć lat, odkąd otworzyłem sklep. Pojawienie się talibów przyniosło wielkie zmiany w środowisku biznesowym. Ze względu na zmianę rządu sprzedam teraz o połowę mniej niż wcześniej – mówił Abdullah, właściciel sklepu.

Do Afganistanu popłynie pomoc finansowa – poinformował Sekretarz Generalny ONZ.

– Pomoc humanitarna nie rozwiąże problemu, jeśli gospodarka Afganistanu się załamie. Wiemy, że ryzyko jest ogromne, bo w Afganistanie brakuje gotówki – zauważył Antonio Guterres.

Donatorzy przekażą na rzecz Afganistanu ponad miliard dolarów. Jak dodał sekretarz generalny ONZ, społeczność międzynarodowa musi podtrzymywać dialog z talibami. W przeciwnym wypadku pomoc nie trafi do najbardziej potrzebujących.

 TV Trwam News

drukuj