fot. FB/Spółdzielnia Mleczarska Bielmlek

Rząd uruchomił pomoc finansową dla rolników poszkodowanych w wyniku upadłości Spółdzielni Mleczarskiej „Bielmlek”

Na sejmowej komisji rolnictwa przedstawiona zostanie dziś informacja o pomocy udzielonej Spółdzielni Mleczarskiej „Bielmlek” w Bielsku Podlaskim przez instytucje państwowe.

Spółdzielnia borykała się z problemami finansowymi i nie wypłacała rolnikom pieniędzy za mleko. W marcu sąd ogłosił jej upadłość. Mleczarnia jest zadłużona na 300 mln złotych, z czego 20 mln mają spłacić wierzyciele. To około 900 rolników.

W pomoc zaangażował się poseł PiS Lech Kołakowski. Dzięki jego działaniom rząd uruchomił pomoc finansową dla rolników poszkodowanych w wyniku upadłości Spółdzielni Mleczarskiej „Bielmlek”. Polityk przekazał, że o pomoc zawnioskowało ok. 800 rolników.

– Aktualnie złożonych zostało ponad 860 wniosków o udzielenie pomocy. Przypomnę, że dotyczy ona dopłaty do udziału członkowskiego Spółdzielni Mleczarskiej „Bielmlek”, jak również zwrotu części środków za niezapłacone mleko. Pomoc państwa była bardzo oczekiwana przez poszkodowanych rolników. Spółdzielnia Mleczarska „Bielmlek” upadła nie z winy rolników i jej członków, ale poprzez błędy w zarządzaniu. Pomoc była konieczna. Cieszę się, że polski rząd pomógł polskim rolnikom, którzy na tę pomoc czekali – podkreślił Lech Kołakowski.

Wnioski o pomoc, które złożyli rolnicy, są obecnie rozpatrywane.

 

RIRM

drukuj