fot. PAP/EPA

Szef austriackiego MSW: Walka z nielegalną imigracją ma priorytetowe znaczenie

Minister spraw wewnętrznych Austrii Herbert Kickl przestrzegał w czwartek przed „stawianiem w polityce imigracyjnej ostatnich kroków przed pierwszymi”, akcentując priorytetowe znaczenie uregulowania kwestii zwalczania nielegalnej imigracji.

Kickl z Austriackiej Partii Wolności (FPOe) wypowiedział się w Wiedniu na unijnej konferencji, poświęconej zagadnieniom imigracji i bezpieczeństwa. Uczestniczą w niej przedstawiciele resortów spraw wewnętrznych państw UE i niektórych państw bałkańskich.

Szef austriackiego MSW oświadczył m.in., że oprócz walki z nielegalną imigracją potrzeba „sukcesów” w takich dziedzinach, jak ochrona granic zewnętrznych UE, odsyłanie uchodźców i zwalczanie przemytu ludzi.

„To są kroki numer jeden, dwa, trzy i cztery. A kiedy już to osiągniemy, możemy pomyśleć o krokach numer pięć i sześć” – powiedział, nawiązując – jak pisze agencja dpa – do środowego wystąpienia szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera, który postulował stworzenie możliwości legalnej imigracji do Unii Europejskiej, podkreślając, że wykwalifikowani imigranci są potrzebni. Juncker mówił, że propozycje KE w tej sprawie są gotowe od dawna i wzywał do ich wdrożenia.

Dpa informuje, że drugiego dnia konferencji w Wiedniu przedstawiciele państw UE będą rozmawiać z przedstawicielami Egiptu, Algierii, Libii, Mali, Maroka, Nigru, Czadu i Tunezji o poprawie współpracy w dziedzinie migracji i ochrony granic.

PAP/RIRM

drukuj