fot. pixabay.com

ONZ: W etiopskim Tigraju głoduje 350 tys. osób

Z dokumentu Organizacji Narodów Zjednoczonych, do którego w środę dotarł Reuter wynika, że głoduje 350 tys. mieszkańców Tigraju, rozdartego walkami regionu położonego w północnej Etiopii.

Reuter dotarł do notatki z poniedziałkowego spotkania Stałego Komitetu Międzyagencyjnego (IASC) w którego skład wchodzi między innymi ONZ. Opisano w niej sytuację w północnej części Etiopii, dowodząc, że 350 tys. mieszkańców Tigraju cierpi głód i że dane te kwestionuje rząd etiopski.

W dokumencie wskazano też, że miliony Tigrajczyków wymagają „pilnego wsparcia żywnościowego, żeby zapobiec dalszemu osuwaniu się w kierunku głodu”.

Cytowany przez Reutera anonimowy dyplomata etiopski powiedział, że rząd jego kraju zakwestionował metody badawcze przyjęte w analizie i oskarżył jej autorów o brak przejrzystości oraz niewystarczające konsultacje z odpowiednimi władzami.

W trwających od listopada zeszłego roku walkach pomiędzy rządzącym wcześniej w północnym regionie ugrupowaniem Tigrajski Ludowy Front Wyzwolenia oraz rządem etiopskim zginęły tysiące osób, a setki tysięcy zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów.

IPC jest powoływane przez organizacje humanitarne do współpracy przy określaniu sytuacji żywnościowej w zagrożonych regionach. W ciągu ostatniej dekady klęskę głodową ogłoszono dwukrotnie – w 2011 r. w Somalii i 2017 r. w Sudanie Południowym.

PAP

drukuj