fot. twitter.com

USA zawetują projekt rezolucji RB ONZ ws. ochrony Palestyńczyków

Stany Zjednoczone zapowiedziały zawetowanie projektu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, wzywającej do międzynarodowej ochrony Palestyńczyków w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu – poinformowała w czwartek ambasador USA przy ONZ Nikki Haley.

Głosowanie nad projektem ma odbyć się w piątek wieczorem czasu lokalnego.

Projekt został przygotowany przez Kuwejt po niedawnych krwawych starciach na granicy między Izraelem a Strefą Gazy. Mowa jest w nim m.in. o tym, aby powstrzymać „stosowanie jakiejkolwiek nadmiernej, nieproporcjonalnej i masowej siły” przez izraelską armię.

Nikki Haley ostro skrytykowała kuwejcki projekt.

„Jest to rażąco jednostronne podejście, które nie jest moralnie uzasadnione i mogłoby tylko podkopać wysiłki na rzecz pokoju między Izraelczykami i Palestyńczykami” – napisała w oświadczeniu Nikki Haley.

Podobne zdanie wyraził izraelski ambasador przy ONZ Danny Danon.

15 maja USA zablokowały przyjęcie oświadczenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, wzywającego do niezależnego śledztwa w sprawie wydarzeń w Strefie Gazy, które miały miejsce dzień wcześniej. Wówczas w starciach z siłami izraelskimi zginęło 58 Palestyńczyków, którzy protestowali przeciwko przeniesieniu amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy.

W projekcie tekstu Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła przemoc w Strefie Gazy i „wyrażała swoje oburzenie i smutek po śmierci palestyńskich cywilów, którzy korzystają z prawa do pokojowego demonstrowania”. Rada wzywała także do przeprowadzenia „niezależnego i transparentnego” śledztwa.

PAP/RIRM

drukuj