USA: gwałtowne burze i zamiecie śnieżne

Potężny układ niżowy z gwałtownymi burzami i zamieciami śnieżnymi, który zmierza z zachodu do środkowych rejonów USA grozi zakłóceniem podróży milionom Amerykanów udających się do rodzin przed przypadającym w czwartek Świętem Dziękczynienia.

Gwałtowne opady deszczu, deszczu ze śniegiem a na północy samego śniegu, spowodowały już co najmniej 10 ofiar śmiertelnych wypadków na oblodzonych drogach w stanach Oklahoma, Teksas, Nowy Meksyk i Kalifornia.

W stanie Teksas marznący deszcz spowodował odwołanie setek lotów. Front chłodny dotarł aż do miasta Albuquerque, w Nowym Meksyku gdzie na drogach powstała groźna ślizgawica. W Oklahomie spadł śnieg, którego warstwa osiągnęła miejscami 25 cm grubości.

Meteorolodzy z National Weather Service (NWS) ostrzegają przed silnym wiatrem i oblodzeniem na drogach we wtorek i środę, czyli w szczytowym okresie przedświątecznych podróży. Według oceny organizacji American Automobile Association (AAA), ponad 43 mln Amerykanów uda się w podróż na odległość co najmniej 50 mil (ponad 80 km) a 3 mln zamierza udać się do bliskich samolotem.

Niższe niż zazwyczaj temperatury panują też na północnym wschodzie USA, czyli w stanach Nowej Anglii. Nie wyklucza się opadów śniegu w środę w rejonie nowego Jorku i w stanie Pensylwania. Święto Dziękczynienia, obchodzone od czasu zbiorów pierwszych osadników w 1621 r., którzy założyli osadę Plymouth, w obecnym stanie Massachusetts, jest okazją do odwiedzenia bliskich zamieszkałych często w odległych rejonach kraju. Tradycyjnie spożywa się wówczas indyka. Po Święcie Dziękczynienia rozpoczyna się wzmożony okres zakupów przed Świętami Bożego Narodzenia.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl