Rosja, USA, ONZ – spotkanie w Genewie w sprawie Syrii

W najbliższy piątek Rosja weźmie udział w rozmowach w Genewie na temat Syrii z USA i ONZ. O planowanym spotkaniu poinformował dziś rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Giennadij Gatiłow.

„Będziemy mieli trójstronne konsultacje między Rosją, USA i ONZ w sprawie Syrii” – powiedział Giennadij Gatiłow. Dodał, że wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura również będzie uczestniczyć w spotkaniu.

„Tym razem najpierw spotykamy się, aby wysłuchać wypowiedzi pana de Mistury na temat pracy ONZ na rzecz postępów w dialogu wewnątrzsyryjskim” – zapowiedział rosyjski wiceminister spraw zagranicznych.

Rosja ma zamiar wykorzystać spotkanie, aby zaapelować o „zintensyfikowanie walki z terroryzmem”.

Podczas rozpoczynającej się dziś w Rijadzie konferencji, której celem jest próba zjednoczenia syryjskiej opozycji, specjalny wysłannik Kremla na Bliskim Wschodzie, Michaił Bogdanow, „wyraził żal, że zaproszono też te organizacje, które podejrzewane są o działalność terrorystyczną”. Bogdanow nawiązał do ugrupowań o nazwie Armia Islamu i Ahrar al-Szam  zaproszonych przez Arabię Saudyjską na negocjacje w Rijadzie. Moskwa uważa je za terrorystów.

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow podczas dzisiejszej rozmowy telefonicznej z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym domagał się ustalenia „listy ugrupowań terrorystycznych, z którymi nie należy rozmawiać i które trzeba razem zwalczać”.

Kerry ma w przyszłym tygodniu pojechać do Moskwy, aby próbować, wraz z rosyjskimi politykami, znaleźć rozwiązanie konfliktu w Syrii, który kosztował już życie ponad 250 tysięcy osób i zmusił do ucieczki miliony ludzi.

PAP/RIRM

drukuj