fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

Prof. Z. Krasnodębski: Blokowanie przez D. Trumpa nowych sankcji dla Rosji to szukanie drogi niezamykania rozmów

Myślę, że to takie trochę szukanie drogi pośredniej, drogi niezamykania możliwości rozmów z Rosją – mówi prof. Zdzisław Krasnodębski w kontekście informacji o zablokowaniu przez prezydenta USA nałożenia nowych sankcji na Rosję.

Donald Trump nie zamierza nakładać dodatkowych restrykcji na Rosję za wspieranie prezydenta Syrii Baszara el-Asada, mimo wcześniejszych zapowiedzi ambasador USA przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Nikki Haley.

Prezydent USA Donald Trump – jak podał dziennik ,,Washington Post” – miał być zirytowany planem ponownego karania Rosji i zablokował sankcje. Biały Dom podał też, że Stany Zjednoczone na razie nie rozważają nałożenia nowych restrykcji [czytaj więcej].

W ocenie prof. Zdzisława Krasnodębskiego, europosła Prawa i Sprawiedliwości, Donald Trump nie zgadzając się na sankcje, nie chce dalej eskalować konfliktu z Moskwą.

– Zapowiedź prezydenta Donalda Trumpa akcji militarnej wywołała bardzo ostre reakcje, również w Unii Europejskiej. Myślę, że to jest takie trochę szukanie drogi pośredniej, drogi niezamykania możliwości rozmów z Rosją. Politycy niemieccy, niedawno było przemówienie prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera, wzywają wręcz do dialogu z Rosją. Jak zwykle jest tak w polityce, że szuka się pragmatycznego rozwiązania – mówi prof. Zdzisław Krasnodębski.

Rosja jest sojusznikiem prezydenta Syrii i wspiera go militarnie. W ostatnim czasie kilkakrotnie blokowała też w Radzie Bezpieczeństwa ONZ rezolucje dot. Syrii po informacjach, że miał tam miejsce kolejny atak z użyciem broni chemicznej. Zachód o dopuszczenie się go oskarża syryjskie siły rządowe.

W ramach odwetu połączone siły USA, Francji i Wielkiej Brytanii przeprowadziły w sobotę nad ranem serię nalotów na obiekty strategiczne w Syrii. Atak w mocnych słowach skrytykował prezydent Rosji Władimir Putin. W jego ocenie był on aktem agresji wobec suwerennego państwa.

RIRM

drukuj