S. Pięta: Te wycinki były potrzebne. Nie rozumiem stanowiska Trybunału UE

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. Puszczy Białowieskiej jest szkodliwy dla Polski; uważam, że minister Jan Szyszko i Dyrekcja Lasów Państwowych podjęli właściwe decyzje – ocenia poseł Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Pięta.

Trybunał orzekł dziś, że decyzje polskich władz ws. zwiększonej wycinki w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo Unii Europejskiej [czytaj więcej]. Wskazał, że nie mogą być one uzasadnione bezprecedensową gradacją kornika drukarza. Od orzeczenia nie ma odwołania.

Wyrok nie wiąże się z żadnymi karami finansowymi, bo Polska wycofała ciężki sprzęt z Puszczy. Gdyby jednak doszło do wznowienia wycinki, wówczas Komisja mogłaby wnioskować o sankcje finansowe.

Poseł Stanisław Pięta odnosi się krytycznie do decyzji unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

– Uważam, że minister Jan Szyszko i Dyrekcja Lasów Państwowych podjęli właściwe decyzje. Ich obowiązkiem jest ochrona polskich lasów i jeżeli szkodnik rozprzestrzeniał się, atakował kolejne hektary drzewostanu, należało działać. Te wycinki były potrzebne. Nie rozumiem stanowiska Trybunału. Jest ono szkodliwe z punktu widzenia interesów Polski – mówi poseł Stanisław Pięta.

Ministerstwo Środowiska zapowiada, że Polska uszanuje ogłoszony wyrok ws. Puszczy Białowieskiej. Resort ma też wkrótce przekazać KE propozycje kompromisowych rozwiązań dot. ochrony puszczy. [czytaj więcej]

RIRM

drukuj