Białowieża. Marsz solidarności z poszkodowanymi w nawałnicach

W Białowieży przeszedł marsz solidarności z poszkodowanymi ostatnich nawałnicach. Zorganizowali go polscy leśnicy.

Pochód wyruszył o 15.00 z miejsca nieopodal wejścia na ścieżkę edukacyjną ”Żebra Żubra”, a zakończył się w rezerwacie pokazowym Żubrów. Tam o 16.00 odbyła się modlitwa prowadzona przez duszpasterzy leśników. W trakcie uroczystości wystąpił chór leśników. Odbyły się także okolicznościowe wystąpienia.

Ks. Tomasz Duszkiewicz, duszpasterz Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych wskazuje, że mimo, iż teren lasów państwowych mocno ucierpiał w wichurach, to leśnicy nie skupiają się  tylko na przyrodzie, ale chcą pomóc ludziom.

– To jest duży problem. Takich zniszczeń polskiej przyrody w historii Lasów Państwowych nie było, ale leśnicy patrzą dalej i widzą dalej. Nie skupiają się tylko i wyłącznie na przyrodzie, chociaż to jest bardzo ważne i należy się nad tym pochylić żeby to wszystko odbudować, ale widzą skrzywdzonego i potrzebującego człowieka. Tak naprawdę w przyrodzie wszystko jest ważne, ale najważniejszy jest człowiek, któremu trzeba pomagać. Ruszyliśmy z tym powiewem pomocy ludzkich serc – zaznaczył ks. Tomasz Duszkiewicz.

Leśnicy uruchomili też zbiórkę pieniędzy na pomoc dla poszkodowanych w nawałnicach. W tym celu Caritas Polska uruchomiło specjalne konto na które można wpłacać pieniądze

Zbiórka trwa do końca sierpnia a osoby chcące do niej dołączyć mogą:

– wysłać SMS z hasłem WICHURA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT)

– dokonać wpłaty na konto Caritas  PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 – z dopiskiem WICHURA.

W wyniku nawałnic, które przeszły przez Polskę, zostało uszkodzonych ponad  4 tys. budynków, z czego ponad 3 tys. to budynki mieszkalne. Wśród ofiar śmiertelnych jest sześć osób. Poszkodowane zostały 54 osoby.

RIRM

drukuj