Ukraina. Obchody 97. rocznicy bitwy pod Zadwórzem

Na Ukrainie odbyły się obchody 97. rocznicy bitwy pod Zadwórzem. Podczas uroczystości oddano cześć Polakom, którzy poświęcili życie w heroicznej walce z bolszewicką armią.

Bitwa pod Zadwórzem nazywana jest „Polskimi Termopilami”. W tym miejscu 17 sierpnia 1920 roku kilkusetosobowy polski batalion stoczył zacięty bój z dwudziestokrotnie silniejszym oddziałem bolszewickim. Pod Zadwórzem życie za ojczyznę oddali prawie wszyscy polscy żołnierze.

O ich ofierze mówi ksiądz prałat Stanisław Czenczek.

– W obronie wartości tych najwyższych, jakim dla nich był Bóg, Honor i Ojczyzna, trzeba nawet oddać życie. Jeżeli oni oddali życie – to tak jak jest na cmentarzu Orląt Lwowskich – oddali po to, abyśmy mogli żyć. Jeżeli my dzisiaj żyjemy, to dlatego, że oni oddali najwyższą cenę – wskazuje ksiądz prałat Stanisław Czenczek, kapelan ZHP i Stowarzyszenia Pamięci Termopil i Kresów w Przemyślu.

Czyny bohaterskiej młodzieży, która zatrzymała napór bolszewików na Lwów i Warszawę, budzą dumę w naszych sercach – podkreśla p.o. szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

– To także miejsce, które przepaja nas ogromną dumą z tego, że jesteśmy Polakami. W takich miejscach, jak Zadwórze i z takich miejsc wyjeżdża się z wysoko podniesioną głową, że należymy do rycerskiego narodu, który jest dumny i klęka tylko przed Bogiem – akcentuje Jan Józef Kasprzyk.

Co roku w uroczystościach uczestniczy polska młodzież należąca do Związku Strzeleckiego. Jak ważna w wychowaniu młodego pokolenia jest historia, mówi komendant związku Marek Matuła.

– Stanowi taki nasz obowiązek wobec tych młodych ludzi, którzy do nas należą. Po prostu to jest czysta edukacja, czyste wychowanie, czyste przypominanie o tożsamości, o polskości, o Panu Bogu – zaznacza Marek Matuła, komendant Związku Strzeleckiego „Strzelec” im. Józefa Piłsudskiego.

W intencji bohaterów przy pomniku w Zadwórzu sprawowana była uroczysta Msza święta.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl