Wiceszef MSZ: Otwarcie się na obywateli Ukrainy to konsekwentnie prowadzona polityka RP

Otwarcie się Polski na obywateli Ukrainy to nie przypadek, ale prowadzona konsekwentnie polityka – zarówno przez poprzedni, jak i obecny rząd RP. Ma ona ogromne znaczenie dla stabilizacji sytuacji społecznej na Ukrainie – powiedział dzisiaj wiceszef MSZ ds. wschodnich, Bartosz Cichocki.

Przedstawiając na posiedzeniu sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych informację na temat listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego Bartosz Cichocki zwrócił uwagę na fakt, że w Polsce „dzisiaj – mieszka, pracuje, studiuje – milion kilkaset tysięcy obywateli Ukrainy”, których „przekazy pieniężne do kraju w zeszłym roku przekroczyły 8 mld zł”.

„Takiego wsparcia Ukraina nie otrzymuje od nikogo” – ocenił wiceminister.

Zaznaczył, że wsparcie to wypracowują sami obywatele Ukrainy, ale Polska umożliwia im to „ułatwiając dostęp”.

„To jest polityka prowadzona konsekwentnie przez poprzedni rząd i przez obecny rząd – (Polska) otworzyła się na pracowników ukraińskich i na studentów ukraińskich” – podkreślił Bartosz Cichocki.

Dodał, że obiektywnie rzecz biorąc „ma to zjawisko ogromne znaczenie dla stabilizacji sytuacji społecznej na Ukrainie w dzisiejszych warunkach wojny na wschodzie, okupacji Krymu”.

„Oczywiście prowadzi to do zacieśnienia więzi międzyludzkich na niespotykaną wcześniej skalę. Rosyjski, ukraiński słyszy się w Warszawie, w innych miastach, wszędzie na porządku dziennym – i to nie jest przypadek, to nie jest wbrew polityce naszej czy innych państw członkowskich (UE). To jest konsekwencja tej polityki ułatwiania dostępu” – mówił dyplomata.

Jak dodał, polityka ta wynika z przekonania, że eliminacja barier sprawi, że rozprzestrzenią się zachodnie modele relacji rynkowych oraz funkcjonowania demokracji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl