Sycylia. Trwa 50. seminarium naukowe na temat nowych zagrożeń

W sycylijskim mieście Erice trwa jubileuszowe, 50. seminarium naukowe zorganizowane przez Światową Federację Naukowców oraz Fundacje i Centrum Kultury Naukowej imienia Ettore Majorana. Gośćmi honorowymi wydarzenia są  polski minister środowiska prof. Jan Szyszko i były prezydent Czech Vaclav Klaus.

Pół wieku temu naukowcy z całego świata dyskutowali w Erice o tym, jak zmierzyć się zagrożeniem wybuchu wojny nuklearnej – wspomina inicjator spotkań i przewodniczący Światowej Federacji Naukowców prof. Antonino Zichichi.

– Zaczynaliśmy w sytuacji, gdy świat był w ogromnym zagrożeniu. Istniało wtedy 16 tysięcy bomb atomowych o sile megatony, które jeśli by eksplodowały, to unicestwiłby ludzkość – zaznacza prof. prof. Antonino Zichichi.

W tym roku naukowcy dyskutują na Sycylii o nowych zagrożeniach i problemach związanych m.in. z konfliktami zbrojnymi, terroryzmem oraz migracją. Wiele miejsca poświęcono zagadnieniom dotyczącym zmianom klimatu.

Prof. Jan Szyszko przedstawił w Erice założenia porozumienia paryskiego oraz polski model zrównoważonego rozwoju.

– Z jednej strony redukcja emisji CO2, a z drugiej  strony wykorzystanie CO2 do regeneracji gleb, lasów, po to, żeby te lasy i te gleby produkowały więcej biomasy, bardziej chroniły bioróżnorodność i sprawiały, że będzie większa produkcja żywności, a wraz z większą produkcją żywności będziemy hamowali głód na świecie. Będziemy również eliminowali migrację – tłumaczy prof. Jan Szyszko.

Takie podejście do gospodarowania zasobami naturalnymi bardzo pozytywnie oceniają uczestnicy spotkania.

– Jesteśmy bardzo dumni z Polski, że daje przykład, co demokratyczne i wolne państwa mogą robić dla przyszłości ludzkości – mówi prof. Antonino Zichichi.

Polski minister środowiska przekonywał również naukowców z całego świata do słuszności prowadzonych w Puszczy Białowieskiej działań ochronnych.

– Myślę, że spotkało się to z dużym zrozumieniem wysokiej klasy naukowców. Zaprosiłem ich również do Polski po to,  żeby pokazać, w jaki sposób Polska kształtuje te zasoby przyrodnicze – informuje prof. Jan Szyszko.

Światowa Federacja Naukowców do, której należy ponad dziesięć tysięcy uczonych z całego świata (w tym stu trzydziestu noblistów) wspólnie z Papieską Akademią Nauk przyznaje „nagrodę dla Pokoju”. Wśród laureatów – obok wielu noblistów – jest tylko dwóch Polaków: św. Jan Paweł II i profesor Jan Szyszko.

– Profesor Szyszko jest światowym ekspertem w dziedzinie ochrony lasów, a są one bardzo ważnym komponentem naszego życia – wskazuje prof. Antonino Zichichi.

W 1993 roku św. Jan Paweł II podczas spotkania z naukowcami w Erice podkreślał, że nie da się rozdzielić wiary i rozumu, nauki i religii. W tym duchu uczeni z całego świata od pół wieku prowadzą tutaj – na Sycylii – swoje badania oraz dyskusje.

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl