fot. flickr.com

ONZ krytykuje Pakistan za prawo o bluźnierstwie

Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet skrytykowała Pakistan za utrzymanie w mocy prawa o obrazie islamu. Jej zdaniem prawo o bluźnierstwie prowadzi do ataków na inne religie w Pakistanie. Przepisy przewidują karę śmierci za złamanie prawa.

„Mniejszości religijne w Pakistanie wciąż stają w obliczu przemocy, powtarzających się ataków na miejsca kultu i dyskryminację w przepisach prawa” – powiedziała Wysoka Komisarz Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka podczas sprawozdania Rady Praw Człowieka w Genewie.

„Rząd Pakistanu, mimo rekomendacji ze strony międzynarodowych instytucji praw człowieka, nie znowelizował ani nie usunął przepisów prawa o bluźnierstwie, które prowadzą do przemocy wobec mniejszości religijnych, a także arbitralnych aresztowań i dochodzeń sądowych” – podkreśliła Michelle Bachelet.

Wysoka Komisarz przypomniała o sprawie skazanego w grudniu 2019 r. na karę śmierci za obrazę islamu Junaida Hafeeza. W 2013 r. 33-letni wykładowca został oskarżony przez radykałów islamskich o bluźnierstwo popełnione we wpisach na Facebooku. Cały proces trwający 6 lat mężczyzna spędził w pojedynczej celi.

W 2010 roku w innym głośnym procesie na śmierć skazano chrześcijankę Aasiyę Noreen, znaną szerzej jako Asia Bibi. Wyrok nie został wykonany. W 2018 r. Sąd Najwyższy uniewinnił kobietę i Noreen mogła wyjechać do Kanady.

Pakistan jest jednym z 13 krajów, gdzie obowiązuje prawo o bluźnierstwie. Dotychczas nie wykonano żądnego z zasądzonych wyroków śmierci. W kraju dochodzi jednak do samosądów. Prawo wykorzystywane jest głównie do osobistych porachunków; od 1986 r. zarejestrowano ponad 4 tys. takich spraw.

W połowie stycznia 2020 r. sąd w Rawalpindi skazał 87 radykałów islamskich, którzy protestowali przeciw uniewinnieniu Aasiyi Bibi, na kary po 55 lat więzienia. Protesty sparaliżowały kraj i opóźniły wyjazd Bibi z kraju.

Pod koniec lipca 2019 r. premier Pakistanu Imran Khan publicznie przypomniał, że prorok Mahomet zapewnił mniejszościom swobodę sumienia, a nawracanie siłą na islam jest niezgodne z Koranem.

Nowy Pakistan budowany przez premiera Khana ma nawiązywać do Medyny proroka Mahometa, która była wieloreligijna.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl