fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz o odwoływanych Mszach św. we Włoszech z powodu koronawirusa: Pozbawiamy się najsilniejszej racji uzasadniającej nadzieję

Takie postawienie sprawy nie wyklucza, że musimy podejmować działania ochronne, prewencyjne, terapeutyczne, badawcze itd. Ale jeżeli wykluczamy człowieka dotkniętego zagrożenia życia kontaktu z Bogiem, to pozbawiamy się najsilniejszej racji uzasadniającej nadzieję. Chyba, że po prostu przestaliśmy uznawać istnienie Boga, a to byłby obraz przerażający – powiedział w „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja ks. prof. Paweł Bortkiewicz. Etyk odniósł się w ten sposób do informacji o odwoływanych Mszach św. we Włoszech z powodu koronawirusa.

W niemal wszystkich diecezjach w północnych Włoszech zakazano odprawiania Mszy świętych. Wiąże się to z epidemią koronawirusa w tym kraju.

– Istotnie, te informacje są niepokojące w wymiarze społeczno-religijnym, ale także indywidualnym. Wyobraźmy sobie, że chcemy uczestniczyć we Mszy św., żyjemy w kraju, w którym funkcjonuje wiele kościołów i księży. Z jakichś względów te kościoły zostają zamknięte. To autentyczny dramat ludzi wierzących, którzy chcą kontaktu z Chrystusem, ale ten kontakt zostaje im uniemożliwiony – podkreślił ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

– Jest to też sprawa natury ogólnej. Kiedy w 1590 roku Rzym zaatakowała pandemia dżumy papieżem został biskup Grzegorz. Jego pierwszym aktem na te wydarzenia było ogłoszenie wielkiego programu pokutnego. Wcielił go w życie, organizując siedem ogromnych procesji – dodał.

Zdaniem ks. prof. Pawła Bortkiewicza upominanie się o kontakt z Bogiem nie jest czymś, co wyklucza działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa.

– Takie postawienie sprawy nie wyklucza, że musimy podejmować działania ochronne, prewencyjne, terapeutyczne, badawcze itd. Ale jeżeli wykluczamy człowieka dotkniętego zagrożenia życia kontaktu z Bogiem, to pozbawiamy się najsilniejszej racji uzasadniającej nadzieję. Chyba, że po prostu przestaliśmy uznawać istnienie Boga, a to byłby obraz przerażający. W sytuacji zagrożenia życia ludzkiego powinniśmy zwracać się do Boga – zaznaczył ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Całą rozmowę z ks. prof. Pawłem Bortkiewiczem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [TUTAJ

radiomaryja.pl

drukuj