By SKopp - The flag of Bulgaria. The colors are specified at http://www.government.bg/cgi-bin/e-cms/vis/vis.pl?s=001&p=0034&n=000005&g= as:White: Pantone SafeGreen: 17-5936 (Green TC) [textile color] [1]Red: 18-1664 (Fiery Red TC) [2], Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=342993

Bułgaria nie przystąpi do paktu ONZ o migracji

Bułgaria nie przystąpi do Paktu ONZ o migracji – poinformował w poniedziałek szef klubu poselskiego rządzącej centroprawicowej partii GERB Cwetan Cwetanow.

Dodał, że pakt ma być konsultowany z przewodniczącymi klubów parlamentarnych w środę, lecz jego zdaniem sprawa jest przesądzona, ponieważ przeciw paktowi opowiada się większość klubów.

W piątek liderka opozycyjnej Bułgarskiej Partii Socjalistycznej Kornelia Ninowa ostro skrytykowała władze za zamiar podpisania paktu i powiedziała w parlamencie, że ma nieoficjalne informacje na temat planowanego przystąpienia Sofii do tego porozumienia na konferencji w Maroku w grudniu.

„Kto upoważnił rząd do podpisania tego dokumentu, kto podjął decyzję?” – pytała i podkreśliła, że sprawa te nie była dyskutowana ani na posiedzeniu rządu, ani w komisjach parlamentarnych.

Według Ninowej pakt praktycznie „stymuluje migrację”, a treść porozumienia zawiera próbę przekształcenia nielegalnej migracji w legalną.

Należy ściśle rozróżniać uchodźców od migrantów – dodała posłanka.

Wicepremier i szefowa MSZ Ekatarina Zachariewa odpowiedziała, że pakt nie jest konwencją, która wymagałaby ratyfikacji, a jego celem jest wstrzymanie nielegalnej migracji.

W warunkach rosnącego społecznego niezadowolenia z polityki dochodowej władz i nasilających się protestów społecznych bułgarskie władze postanowiły nie otwierać ścieżki do kolejnej konfrontacji i zrezygnować z podpisania paktu, któremu przeciwna jest przeważająca część opinii publicznej z obawy przed falą migracyjną.

PAP/RIRM

drukuj