Bułgaria nie przystąpi do paktu ONZ o migracji

Bułgaria nie przystąpi do Paktu ONZ o migracji – poinformował w poniedziałek szef klubu poselskiego rządzącej centroprawicowej partii GERB Cwetan Cwetanow.

Dodał, że pakt ma być konsultowany z przewodniczącymi klubów parlamentarnych w środę, lecz jego zdaniem sprawa jest przesądzona, ponieważ przeciw paktowi opowiada się większość klubów.

W piątek liderka opozycyjnej Bułgarskiej Partii Socjalistycznej Kornelia Ninowa ostro skrytykowała władze za zamiar podpisania paktu i powiedziała w parlamencie, że ma nieoficjalne informacje na temat planowanego przystąpienia Sofii do tego porozumienia na konferencji w Maroku w grudniu.

„Kto upoważnił rząd do podpisania tego dokumentu, kto podjął decyzję?” – pytała i podkreśliła, że sprawa te nie była dyskutowana ani na posiedzeniu rządu, ani w komisjach parlamentarnych.

Według Ninowej pakt praktycznie „stymuluje migrację”, a treść porozumienia zawiera próbę przekształcenia nielegalnej migracji w legalną.

Należy ściśle rozróżniać uchodźców od migrantów – dodała posłanka.

Wicepremier i szefowa MSZ Ekatarina Zachariewa odpowiedziała, że pakt nie jest konwencją, która wymagałaby ratyfikacji, a jego celem jest wstrzymanie nielegalnej migracji.

W warunkach rosnącego społecznego niezadowolenia z polityki dochodowej władz i nasilających się protestów społecznych bułgarskie władze postanowiły nie otwierać ścieżki do kolejnej konfrontacji i zrezygnować z podpisania paktu, któremu przeciwna jest przeważająca część opinii publicznej z obawy przed falą migracyjną.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl