„Der Spiegel”: wywiad USA inwigilował centralę ONZ

Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) wbrew obowiązującej umowie inwigilowała centralną siedzibę Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku – podał tygodnik „Der Spiegel”, powołując się na nowe dokumenty ujawnione przez Edwarda Snowdena.

Specjalistom NSA udało się w lecie 2012 roku, po złamaniu zabezpieczeń, dostać do wewnętrznej sieci wykorzystywanej przez ONZ do organizowania telekonferencji – czytamy w materiale opublikowanym w niedzielę na stronie internetowej „Spiegla”.

Specjalistom amerykańskim udało się przy okazji przyłapać chińskie służby specjalne na podsłuchiwaniu ONZ. NSA przechwyciła materiały, pozyskane wcześniej przez chińskich agentów. 30-letni Snowden, były współpracownik amerykańskich służb specjalnych, ujawnił po ucieczce z USA w czerwcu szczegóły programu inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego USA (NSA).

Uciekinier otrzymał w Rosji tymczasowy azyl na rok. „Der Spiegel” należy, podobnie jak brytyjski „Guardian”, do mediów regularnie wykorzystujących tajne informacje skopiowane przez Snowdena z serwerów NSA. „Der Spiegel” podkreśla, że inwigilacja ONZ jest nielegalna, gdyż USA zobowiązały się w umowie, która nadal obowiązuje, do niepodejmowania żadnych niejawnych akcji przeciwko oenzetowskim placówkom. Jak twierdzi redakcja wydawanego w Hamburgu tygodnika, NSA podsłuchiwała także placówki dyplomatyczne UE w Nowym Jorku i Waszyngtonie.

Wśród dokumentów, które ujawnił Snowden, znajdują się schematy rozmieszczenia biur i infrastruktury IT, a także serwery tych placówek. Według „Spiegla” inwigilacja placówek UE prowadzona przez NSA obejmuje trzy rodzaje działań: instalowanie w pomieszczeniach mikrofonów, kopiowanie twardych dysków w ambasadzie Nowym Jorku oraz inwigilację sieci komputerowej w Waszyngtonie.

NSA wykorzystała przy tym okoliczność, że komputery placówek w Nowym Jorku i Waszyngtonie połączone są w jedną sieć. Z dokumentów przeanalizowanych przez „Spiegla” wynika ponadto, że NSA dysponuje w ponad 80 ambasadach i konsulatach USA własnym programem podsłuchowym – Special Collection Service, stosowanym często bez zgody krajów, udzielających gościny placówkom USA. Informacje pozyskiwane w ten sposób analizowane są we Frankfurcie nad Menem i w Wiedniu.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl