fot. prezydent.pl

A. Duda w liście do D. Trumpa: Polskę i USA łączą więzi przyjaźni i poszanowanie wzajemnych interesów

Polskę i Stany Zjednoczone łączą tradycyjne więzi przyjaźni, oparte na wspólnie podzielanych wartościach, partnerstwo strategiczne oraz poszanowanie wzajemnych interesów – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do prezydenta Donalda Trumpa z okazji Dnia Niepodległości.

Ważnym punktem odniesienia w naszych relacjach jest Polonia Amerykańska. Cieszy mnie fakt, że podczas kampanii prezydenckiej znalazł Pan czas na spotkanie z tą bliską memu sercu społecznością” – podkreślił polski prezydent.

Niezwykle istotny dla mnie jako prezydenta, dla moich rodaków, ale też dla państw regionu Europy Środkowej skupionych wokół Inicjatywy Trójmorza jest fakt, że przyjął Pan zaproszenie do złożenia wizyty w Polsce oraz do udziału w organizowanym 6 lipca w Warszawie Szczycie Inicjatywy. Liczę na owocne rozmowy dwustronne i wielostronne, podkreślające nasze zaangażowanie na rzecz dalszego wzmacniania więzi transatlantyckiej” – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent Polski podkreślił, że w sposób szczególny docenia amerykański wkład w gwarancje bezpieczeństwa dla europejskich sojuszników, znajdujących się na wschodniej flance NATO, poprzez rozmieszczenie żołnierzy amerykańskich w regionie, w tym w Polsce.

Z satysfakcją odnotowuję implementację decyzji podjętych w ubiegłym roku podczas szczytu NATO w Warszawie, jak również ich potwierdzenie podczas niedawnego spotkania szefów państw i rządów państw członkowskich NATO w Brukseli” – zaznaczył Andrzej Duda.

PAP/RIRM

drukuj