(fot.PAP/EPA)

11. Rocznica zamachu na World Trade Center

Dziś mija 11 lat od zamachu terrorystycznego w Nowym Jorku i Waszyngtonie. Uroczystości odbędą się w Nowym Jorku i Waszyngtonie. Weźmie w nich udział prezydent USA Barack Obama.

11 września 2001 roku o 8:46 i 9:03 czasu lokalnego dwa samoloty pasażerskie Boeing 767 uderzyły w wieże kompleksu World Trade Center. W wyniku ataku terrorystycznej organizacji Al-Kaida zginęło prawie 3000 osób, w tym 6 Polaków.

Po ataku na WTC, nastąpił atak na Pentagon, dowództwo Armii Amerykańskiej, a potem próba ataku na Biały Dom. Zamachy na WTC nie były odosobnione. To była seria kilkuset zamachów, które miały miejsce w ciągu ostatniej dekady. 11 września 2001 roku islamiści ogłosili Dżihad, czyli świętą wojnę przeciwko zachodowi, przeciwko niewiernym

Po tym niespodziewanym ataku terrorystycznym Stany Zjednoczone rozpoczęły wojnę z terroryzmem. Z kolei na świecie – kosztem naszej wolności i swobody – zaostrzone zostały środki bezpieczeństwa – przypomina Witold Waszczykowski – były wiceminister spraw zagranicznych i z-ca szefa BBNu. Podkreśla, że oprócz obostrzeń na poziomie obywatela mamy także obostrzenia na poziomie państw.

 

– Państwa zaczęły organizować koordynacje między służbami. Zaczęto organizować centra antyterrorystyczne i bezpieczeństwa, które monitorują sytuację międzynarodową, bądź wewnętrzną. Zmieniło to relację między państwami bo państwa zaczęły bacznie się sobie nawzajem przyglądać. Już w 2002 roku, tuż po wejściu Amerykanów do Afganistanu, sekretarz Generalny NATO, Lord Robertson przyznał, że również i NATO powinno rozszerzyć swoją misję obronną nie tylko na terytorium członków. Powiedział także sławne zdanie, że NATO powinno uśmierzać konflikty tam, gdzie się rodzą zanim zapukają do naszych drzwi lub okien. Narodziła się więc koncepcja prewencyjna i polityki ekspedycyjnej –  powiedział poseł Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych.

Uroczystości upamiętniające tamto wydarzenie odbywać się będą także w Polsce. W Parku Skaryszewskim o godz. 14.30 przy tablicy poświęconej Polakom, którzy zginęli 11 września zostaną złożone wieńce. Odbędzie się także modlitwa za ofiary zamachu, odegrany zostanie żałobny motyw muzyczny. O godz. 14.46 czasu polskiego, w czasie kiedy  pierwszy samolot uderzył w WTC włączony zostanie 30-sekundowy sygnał z wozu strażackiego. Gdyńskie uroczystości rozpoczną się w południe przy tablicy pamiątkowej przed Centrum Gemini. Zaplanowano przemówienia okolicznościowe, złożenie wiązanek kwiatów oraz występ Szkoły Amerykańskiej.

RIRM

drukuj