Warszawa: politycy PiS uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

Premier Beata Szydło, Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz parlamentarzyści tej partii uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie.

Od rana w miejscu, gdzie co miesiąc odbywają się modlitewne spotkania, zgromadziło się kilkudziesięciu aktywistów ruchu „Obywatele RP”. Lider tego ruchu zapowiadał, że nie dopuści, aby odbyła się 80. miesięcznica smoleńska.

Członkowie organizacji trzymają transparent z napisem: „W obronie protestujących rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej – ręce precz od grobów”.

Cezary Jurkiewicz, szef Klubu radnych PiS w Warszawie, na antenie TV Trwam ocenił, że akcja ma na celu wykreowanie nowego konfliktu społecznego.

– Ja wskazuję tutaj na zbieżność pewnej daty: zakończenia kwestii pewnego wydarzenia, jakim jest Trybunał Konstytucyjny – bo to już tylko kilka dni. Chcą mieć nowy temat. Jest to kreowanie nowego konfliktu, sporu. Szczególnie, że ci ludzie, którzy tam się gromadzą, środowisko, które nazywa się obywatelami RP (…) twierdzą, że protestują przeciwko miesięcznicom smoleńskim, przeciwko obecności krzyża, przeciwko modlitwom, ale też przeciwko ekshumacjom. Nie wiem, jak dzisiaj argument protestu przeciwko ekshumacjom ma się do wydarzeń, które dzieją się właśnie w tej chwili w związku z ekshumacjami i informacjami medialnymi – mówił Cezary Jurkiewicz.

Łącznie na Krakowskim Przedmieściu zgłoszono 12 zgromadzeń. Od rana miejsce zabezpieczają funkcjonariusze policji.

Wieczorem w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w  Warszawie będzie sprawowana Eucharystia w intencji ofiar. Po Mszy św. zgromadzeni przejdą przed Pałac Prezydencki.

RIRM

drukuj