fot. wikipedia

USA: 350 mln dolarów pomocy dla Ukrainy

Stany Zjednoczone przeznaczą 350 milionów dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy. Pomoc obejmie także „śmiercionośny sprzęt”.

W przyjętej przez amerykański Senat dorocznej ustawie o budżecie resortu obrony znajduje się wart 350 mln dolarów pakiet pomocy dla Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa. Połowa tych środków ma wesprzeć reformę sektora obronności.

Chodzi o wprowadzenie cywilnej kontroli nad wojskiem, nadzór parlamentarny nad Ministerstwem Obrony i siłami zbrojnymi, zwiększenie transparentności zamówień dla wojska. Pakiet pomocy dla Ukrainy autoryzuje dostawy „śmiercionośnego i nieśmiercionośnego sprzętu”.

– Wydaje mi się, że ta kwota i przewidywane wykorzystanie tej kwoty w znacznej mierze będzie zależało od globalnych decyzji, które jeszcze nie zostały ujawnione – ocenia prof. Włodzimierz Osadczy, historyk.

Profesor wskazuje jednocześnie, że stoimy w przededniu dużych zmian w amerykańskiej polityce.

– Jest wielkie prawdopodobieństwo, że Ukraina przestanie być wykorzystywana, jako narzędzie walki USA i Rosji, bo taką funkcję teraz, niestety, pełni.

Republikański senator Rob Portman, współprzewodniczący senackiej komisji ds. Ukrainy, podkreślił, że „dziś, kiedy naród ukraiński kontynuuje marsz drogą demokracji, wolności i pokoju, potrzebuje moralnego i materialnego wsparcia Stanów Zjednoczonych, żeby się bronić”.

Portman zaakcentował, że USA i NATO muszą udostępnić Ukrainie trwałe wsparcie ekonomiczne, polityczne i militarne, niezbędne do zapewnienia temu krajowi demokratycznej przyszłości.

TV Trwam News/RIRM

drukuj