fot. https://twitter.com/GAZ_SYSTEM

Polska zacieśnia współpracę z Ukrainą

Polska spółka Gaz System podpisała porozumienie o zacieśnieniu współpracy z ukraińskim operatorem gazociągów. Podmioty chcą zwiększać moc przesyłową błękitnego paliwa między Ukrainą i Polską, a także przygotowywać gazociągi na przesył biometanu i zielonego wodoru.

Po wybuchu wojny współpraca między polskim a ukraińskim operatorem gazociągów okazała się konieczna.

Współpraca była odpowiedzią na kryzys, a teraz daje szansę na rozwój – mówił Mateusz Berger, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

– Chciałbym, żeby im dłużej pracujemy i poznajemy się w tych trudnych okolicznościach, tym bardziej w przyszłości będziemy mieli bardziej zacieśnione więzy gospodarcze i biznesowe – powiedział Mateusz Berger.

Porozumienie polskiego Gaz Systemu z ukraińskim odpowiednikiem ma doprowadzić do synchronizacji systemów przesyłu gazu oraz zwiększenia ich mocy przesyłowej.

– Dzisiaj robimy kolejny krok, aby stworzyć zintegrowany hub energetyczny dla Europy Wschodniej – wskazała Yulia Pidkomorna, ukraińska wiceminister energii.

Oba podmioty będą współpracować przy projektach związanych z nowymi technologiami. Chcemy rozwijać się w zakresie przesyłu paliw zielonych –poinformował Marcin Chludziński, prezes zarządu Gaz-Systemu.

– Przesyłu także paliw zielonych: biometatun, wodoru. To są rzeczy, które tak czy inaczej będą się w przyszłości działy. Mamy wspólnie uzupełniające się potencjały – podsumował Marcin Chludziński.

Strona ukraińska liczy m.in. na łatwiejszy dostęp do polskiego terminala LNG. Polska zyskuje natomiast dostęp do ukraińskich magazynów gazu oraz nowe kierunki dostaw błękitnego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl