fot. PAP/EPA

Kolejne rozmowy w Mińsku

Dziś kolejna tura rozmów ws. kryzysu ukraińskiego. W stolicy Białorusi Mińsku spotka się grupa kontaktowa ds. kryzysu ukraińskiego w formacie Ukraina-Rosja-OBWE z udziałem przedstawicieli rebeliantów.

Ostatnie rozmowy w Mińsku przyniosły, przynajmniej teoretycznie, zawieszenie broni. Jak pokazała praktyka, było ono jednak wielokrotnie naruszane. Teraz wśród tematów negocjacji w Mińsku ma być omawiany specjalny status nadany przez ukraiński parlament tym rejonom obwodów donieckiego i ługańskiego, które są opanowane przez prorosyjskich separatystów.

Wczoraj prezydent USA Barack Obama zapewnił ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenkę, że Ameryka będzie w dalszym ciągu mobilizować społeczność międzynarodową do rozwiązania kryzysu na Ukrainie na drodze dyplomatycznej i pomagać Kijowowi w negocjacjach z Rosją. Zaznaczył, że Rosja nie może dyktować Ukrainie warunków jej współpracy z innymi partnerami. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przebywał w ostatnich dniach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, gdzie zabiegał o wsparcie tych krajów.

– Dziś Ukraina płaci bardzo wysoką cenę za obronę tego, w co wierzy – demokracji i wolności wyboru własnej przyszłości – komentował ukraińską sytuację Petro Poroszenko.

Do końca listopada Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie zwiększy dwukrotnie liczbę swych obserwatorów na Ukrainie. Będzie ich wtedy 500. OBWE planuje także w ciągu czterech najbliższych tygodni rozmieścić samoloty bezzałogowe do monitorowania rozejmu między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami na wschodzie.

 

TV Trwam News / RIRM

drukuj