Spotkanie w BBN. Zapadły decyzje ws. pomocy dla Ukrainy
Nie znamy szczegółowych ustaleń, jakie zapadły w trakcie poniedziałkowych rozmów w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Reprezentujący prezydenta Jacek Siewiera nie ujawnił, czy Polska dostarczy Ukrainie czołgi Leopard. Jednocześnie wskazał, że pewne decyzje zatwierdzono: „o których będziemy informować w ramach polityki sojuszniczej” – podkreślił szef BBN.
Spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego trwało ok. trzech godzin. Wzięli w nim udział, obok prezydenta Andrzeja Dudy, także premier Mateusz Morawiecki, ministrowie: obrony oraz spraw wewnętrznych, a także szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i szefowie służb specjalnych.
– W trakcie spotkania omówione zostały wszystkie przedsięwzięcia, które będą realizowane w najbliższym czasie; w sposób planowy, w zakresie polityki sojuszniczej, jak ćwiczenia czy spodziewana polityka RP wobec szczytu NATO – mówił Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Do szczytu NATO jeszcze ponad pół roku. Gospodarzem wydarzenia będzie Litwa. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera był oszczędny w słowach, choć do spotkania doszło przecież z inicjatywy prezydenta. Co oczywiste, jednym z dominujących tematów była Ukraina oraz wymierzona w nią rosyjska agresja. Dyskutowano o tym, co Polska do tej pory zrobiła w reakcji na zbrodniczą wojnę rozpoczętą przez Kreml i co jeszcze planuje zrobić.
– Dla pana prezydenta najważniejszym aspektem pozostaje kwestia bezpieczeństwa RP i zdolności posiadanych przez siły zbrojne RP – powiedział Jacek Siewiera.
Prezydent rozmawiał dziś z premierem i ministrami o planowanych działaniach w polityce sojuszniczej, w tym dotyczących szczytu NATO. Tematem spotkania była też pomoc, jakiej Polska i sojusznicy udzielają Ukrainie – Szef BBN @JacekSiewiera pic.twitter.com/iHOobKQJuc
— BBN (@BBN_PL) January 9, 2023
Głośno jest o tym, że rząd w Warszawie może przekazać Ukrainie czołgi Leopard. Tutaj jednak nie ma mowy o znaczącej liczbie, ale kilku egzemplarzach. I jeśli taka inicjatywa zostanie zrealizowana, to w ramach szerokiej koalicji państw zachodnich.
Choć szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego nie chciał wchodzić w szczegóły, nie odpowiadał też na pytania dziennikarzy, to wskazał jednocześnie, że jakieś decyzje zapadły.
– O których będziemy informować w ramach polityki sojuszniczej – podkreślił.
Do tej pory Polska przekazała Ukrainie m.in. czołgi T-72. Lukę po sprzęcie, jaki trafia za wschodnią granicę mają wypełniać dostawy z Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych. Jeszcze w tym roku realizowane będą pierwsze dostawy używanych Abramsów.
TV Trwam News