fot. PAP/EPA

USA świętują Dzień Niepodległości

Stany Zjednoczone obchodzą Dzień Niepodległości. Dla Amerykanów to najważniejsze święto w roku.

4 lipca 1776 roku uchwalono Deklarację Niepodległości Stanów Zjednoczonych od Wielkiej Brytanii. To data, która dała początek wielkiemu mocarstwu.

To duch naszych założycieli dawał nam siłę przez wieki i daje ją do dzisiaj – mówił prezydent USA Donald Trump podczas uroczystości z okazji Dnia Niepodległości.

– To właśnie ten duch, odwaga i opór, doskonałość i przygoda, odwaga i pewność siebie, lojalność i miłość sprawiły, że kraj ten stał się najbardziej wyjątkowym narodem w historii świata, a nasz naród jest dziś silniejszy niż kiedykolwiek wcześniej – mówił amerykański prezydent.

Wyjątkowy naród – wyjątkowe świętowanie. Co roku, każdego 4 lipca Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości, który jest dla nich najważniejszym świętem w roku. Organizowane są liczne koncerty, pikniki, parady i pokazy wojskowe.

Myślę, że ten anturaż, który towarzyszył obchodom, jest to naturalny sygnał wysyłany do świata, że Ameryka nadal jest mocarstwem, nadal będzie starała się utrzymać rolę lidera światowego i nikomu nie pozwoli sobie odebrać palmy pierwszeństwa – zaznaczył prof. Rafał Juchnowski z Uniwersytetu Wrocławskiego.

A jest z kim rywalizować.

– Zaostrza się rywalizacja: z jednej strony z Rosją, ale nie tylko, ale również wyścig technologiczny przede wszystkim z Chinami, które również mają aspiracje. Nie chodzi tutaj być może o kwestię eksploracji przestrzeni kosmicznej, ale raczej o technologie. To jest wyraźny sygnał, że Ameryka nie pozostawi aspiracji Chin czy Rosji bez odpowiedzi i będzie kontynuować wyścig technologiczny i wyścig militarny – dodał prof. Rafał Juchnowski.

 Donald Trump przypominał w swoim wystąpieniu o wielkości państwa amerykańskiego. Skupił się na wydarzeniach historycznych, takich jak udział armii USA w II wojnie światowej, konfliktach w Korei oraz Wietnamie, a także działaniach przeciwko Al-Kaidzie i tzw. Państwu Islamskiemu.

– Przez ponad 65 lat żadnym wrogim siłom powietrznym nie udało się zabić ani jednego amerykańskiego żołnierza, ponieważ niebo należy do Stanów Zjednoczonych Ameryki – podkreślił Donald Trump.

Jak dodał, ponad 240 lat temu, tak i dzisiaj, wolność Ameryki to zasługa tych, którzy chcą o nią walczyć.

TV Trwam News/RIRM

drukuj