Szef Pentagonu oferuje Chinom bliższą współpracę

Sekretarz obrony USA Ash Carter zaoferował w sobotę Chinom bliższą współpracę w celu wzmocnienia i rozszerzenia systemu bezpieczeństwa w Azji. Zapowiedział też, że jeszcze w tym roku złoży wizytę w Pekinie.

„Ameryka chce rozszerzyć porozumienia między siłami zbrojnymi obu stron aby nie ograniczały się one do zmniejszenia ryzyka (konfliktu), ale dotyczyły także konkretnej współpracy” – powiedział Carter. Dodał, że współpraca ta mogłaby odbywać się na płaszczyźnie bilateralnej lub w ramach szerszej struktury bezpieczeństwa.

W przemówieniu wygłoszonym na forum międzynarodowej konferencji bezpieczeństwa w Singapurze, Carter powtórzył wcześniej wysuwane zarzuty wobec Pekinu, mówiąc o prowokacyjnych działaniach Pekinu ma Morzu Południowochińskim. Nie oskarżył jednak wyraźnie Chin o militaryzację tego rejonu.

„Stany Zjednoczone chcą współpracować z Chinami, aby znaleźć rozwiązania problemów światowych i wykorzystać nadarzające się okazję” – podkreślił szef resortu obrony USA.

Równocześnie zaproponował stworzenie „zasadniczego systemu bezpieczeństwa” w Azji, który umożliwiłby „kontakty, planowanie i wspólne ćwiczenia, a w konsekwencji skoordynowane działania”.

Carter ostrzegł przed możliwością konfliktu na Morzu Południowochińskim i zwrócił uwagę, że Pekin sam się izoluje budując na tym morzu sztuczne wyspy, rafy i lotniska, które wzmacniają jego pozycję militarną w tym rejonie. Równocześnie dał jasno do zrozumienia, Ze USA zamierzają utrzymać, a nawet wzmocnić swoją obecność militarną w rejonie Azji i Pacyfiku.

Szef Pentagonu zapowiedział, że jeszcze w tym roku zamierza udać się do Pekinu aby omówić ze stroną chińska możliwości zacieśnienia współpracy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl