USA: Niejasności wokół dalszych dostaw broni dla kurdyjskich YPG

Z zapisu rozmowy telefonicznej prezydenta USA Donalda Trumpa i prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana nie wynika jednoznacznie, że amerykańskie dostawy broni dla Kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) zostaną zawieszone – pisze agencja Reutera.

Chodzi raczej o „korekty w sferze amerykańskiego wsparcia militarnego dla naszych partnerów walczących w Syrii”, służące stabilizacji w regionie i odbudowie zaufania, co „zagwarantuje, że ISIS nie powróci na utracone terytoria” – czytamy w komunikacie Białego Domu.

Wcześniej szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu poinformował, że podczas piątkowej rozmowy telefonicznej Trump obiecał Erdoganowi, iż Stany Zjednoczone nie będą więcej dostarczać broni bojownikom z Kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG), które walczą z tzw. Państwem Islamskim w Syrii.

Donald Trump miał powiedzieć, że „wydał już stosowne instrukcje”, a także wyraził opinię, iż „już dawno należało położyć kres temu nonsensowi”.

„Taka decyzja prezydenta byłaby całkowitym zaskoczeniem dla resortu spraw zagranicznych i Pentagonu, które powinny być odpowiednio wcześniej poinformowane” – zauważa w komentarzu Reuters.

W ocenie agencji, Biały Dom dopuszcza raczej pod uwagę „pewne korekty w polityce wobec Kurdów”, zwłaszcza teraz, gdy leżąca w północnej Syrii Ar-Rakka, była stolica samozwańczego kalifatu, została odbita z rąk dżihadystów.

Decyzja o dozbrajaniu kurdyjskich oddziałów YPG, które Ankara uważa za przedłużenie Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), zapadła w maju, jeszcze przed rozpoczęciem ofensywy. Stany Zjednoczone wspierały YPG i – jak dotąd – wysyłały im broń, bo oddziały te stanowiły kluczowy element kurdyjsko-arabskich Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) skutecznie walczących przeciwko ISIS.

Ankara zapatruje się na sprawę inaczej. Twierdzi, że w przeszłości dostawy broni dla YPG trafiały do PKK, a broń przekazywaną Kurdom stała się zagrożeniem dla bezpieczeństwa Turcji.

„Wciąż nie wiemy, czy Biały Dom notyfikował zmianę swej polityki i zawiadomił Kurdów o zamiarze wstrzymania dostaw” – pisze Reuters.

„Trudno też ocenić, jaką wagę miałaby decyzja o przerwaniu dostaw, zważywszy, że walka z Państwem Islamskim jest już właściwie na ukończeniu” – dodaje Reuters.

Agencja przyznaje, że zawieszenie dostaw uzbrojenia dla YPG byłoby „potężnym ciosem dla Kurdów”, „podważającym ich nadzieje na większe uznanie w regionie”, ale „przyczyniłoby się do poprawy relacji amerykańsko-tureckich”.

Prezydenci Turcji i Stanów Zjednoczonych rozmawiali w piątek właśnie o stosunkach dwustronnych, ale też o sytuacji w Syrii i na Bliskim Wschodzie. Poruszyli również sprawę przyszłych dużych zamówień na sprzęt wojskowy, jakie Ankara zamierza złożyć w Stanach Zjednoczonych.

Źródła w kancelarii Erdogana podały, że prezydenci USA i Turcji rozmawiali też o niedawnym szczycie w Soczi, na którym omawiano przyszłość Syrii. W środę o sytuacji w Syrii rozmawiali tam przywódcy Rosji, Turcji i Iranu – Władimir Putin, Recep Tayyip Erdogan i Hasan Rowhani.

Z piątkowej rozmowy Trumpa z Erdoganem wynika, że oba kraje – USA i Turcja – uważają, iż właściwym forum do rozmów na temat przyszłości Syrii są prowadzone pod egidą ONZ negocjacje w Genewie. Ich kolejna runda ma się rozpocząć 28 listopada. Również syryjska opozycja uważa je za jedynie prawomocne.

Nowo mianowany szef delegacji syryjskiej opozycji na rozmowy w Genewie, Nasr Hariri zadeklarował w piątek, że opozycja weźmie udział we wtorkowych negocjacjach i jest gotowa do przedyskutowania wszystkich opcji, „jakie leżą na stole”.

Hariri ocenił rosyjską inicjatywę zorganizowania oddzielnych rozmów w Soczi, jako „nie służącą uregulowaniu politycznemu w Syrii”.

PAP/RIRM

drukuj