fot. PAP/EPA

Gruzja: Premier Kwirikaszwili przybył do Batumi, gdzie w pożarze zginęło 11 osób

Premier Gruzji Giorgi Kwirikaszwili przybył w noc z piątku na sobotę do Batumi w związku z pożarem w hotelu, w którym życie straciło 11 osób, a 21 odniosło rany. Premier przybył do Batumi wprost z Brukseli, gdzie uczestniczył w szczycie Partnerstwa Wschodniego.

Giorgi Kwirikaszwili miał dowiedzieć się o pożarze, jaki wybuchł w piątek wieczorem w hotelu Leogrand w Batumi w południowo-zachodniej Gruzji, na pokładzie rządowego samolotu lecącego z Brukseli.

„Premier Gruzji podjął decyzję o zmianie planu podróży: zamiast w Tbilisi, samolot wylądował ostatecznie w Batumi” – podała służba prasowa rządu.

Szczyt Partnerstwa Wschodniego, jaki odbył się w piątek w Brukseli, był pierwszą od dwóch lat okazją do spotkania przedstawicieli 28 krajów unijnych oraz Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Białorusi, Armenii i Azerbejdżanu. Państwa członkowskie UE oraz kraje Partnerstwa Wschodniego przyjęły wspólną deklarację, w której zdefiniowały ramy dalszej współpracy. Dokument ten uznaje aspiracje europejskie Gruzji, Mołdawii i Ukrainy, ale nie otwiera perspektywy ich przyszłego członkostwa.

Po przybyciu do Batumi Giorgi Kwirikaszwili udał się na miejsce pożaru. Spotkał się też z władzami autonomicznej republiki Adżaria.

Jak poinformowały służby medyczne w pożarze rany odniosło 21 osób, z czego 18 wciąż przebywa w szpitalu. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Pożar ugaszono. Trwa identyfikacja ofiar. Ewakuowano łącznie ponad 100 osób, wśród których byli zarówno goście, jak i obsługa hotelowa – poinformowało gruzińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

W hotelu, gdzie w piątek doszło do pożaru, przebywały też uczestniczki konkursu Miss Gruzja 2017, które nie ucierpiały, ponieważ „w momencie wybuchu pożaru znajdowały się w hotelowej restauracji, gdzie spożywały kolację” – podała lokalna stacja telewizyjna w Batumi.

„Uczestniczki konkursu Miss Gruzja znajdują się w bezpiecznym miejscu. Opuściły objęty pożarem budynek schodami ewakuacyjnymi” – poinformowała dyrekcja konkursu Miss Gruzja.

W niedzielę cała dwudziestka gruzińskich piękności wystąpi na gali w Teatrze Muzycznym w Batumi.

Przyczyny pożaru nie są na razie znane.

PAP/RIRM

drukuj