Para prezydencka przybyła do Gruzji

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w poniedziałek wieczorem przybyli do Gruzji. Z gruzińskimi przywódcami polski prezydent będzie rozmawiać m.in. o NATO i zbliżeniu Tbilisi z UE, ale główny akcent ma być położony na relacje dwustronne.

Prezydent podczas spotkań z władzami Gruzji omówi m.in. rozmowy na zeszłotygodniowym spotkaniu szefów państw i rządów NATO w Brukseli – poinformował szef gabinetu politycznego Krzysztof Szczerski. Według niego podczas ostatniego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego Polska była jednym z krajów, które „upominały się o politykę otwartych drzwi” i kontynuowanie partnerstwa z takimi krajami jak Gruzja i Ukraina.

W Tbilisi prezydenci Andrzej Duda i Giorgi Margwelaszwili mają także przyjąć deklarację o polsko-gruzińskiej współpracy.

W ocenie Szczerskiego wizyta polskiego prezydenta w Gruzji to „sygnał powrotu Polski do polityki w tamtym regionie świata”.

Przez ostatnie lata ta polityka była trochę na marginesie, ponieważ Polska posługiwała się wyłącznie instrumentami polityki wspólnotowej Unii Europejskiej. Przykrywaliśmy relacje polsko-gruzińskie dyskusją o relacjach UE z Tbilisi, ministrowie poprzednich rządów jeździli do Gruzji pod flagą unijną, pan prezydent jedzie do Gruzji z polską flagą” – podkreślił minister.

Oficjalnym powodem wizyty Andrzeja Dudy jest 25. rocznica ustanowienia polsko-gruzińskich stosunków dyplomatycznych po tym, gdy Gruzja uzyskała niepodległość po rozpadzie Związku Radzieckiego.

Prezydent wraz z małżonką rozpocznie oficjalną część wizyty we wtorek rano od powitania przez prezydenta Margwelaszwilego i jego małżonkę. Obaj prezydenci będą rozmawiać w „cztery oczy”, a następnie odbędą się rozmowy plenarne delegacji. Prezydent spotka się także z premierem Gruzji Giorgim Kwirikaszwilim oraz z szefem gruzińskiego parlamentu Iraklim Kobachidze.

Prezydent złoży też wieniec przed pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi oraz pomnikiem Bohaterów Poległych za Jedność Gruzji. Planowane jest spotkanie z korpusem dyplomatycznym, gruzińskimi intelektualistami i działaczami społecznymi.

Wizyta polskiego prezydenta w Gruzji potrwa do środy.

W środę prezydent spotka się z dowództwem oraz polskimi żołnierzami, policjantami i oficerami straży granicznej biorącymi udział w unijnej misji obserwacyjnej EUMM. Obecnie w misji uczestniczy blisko 20 Polaków. Para prezydencka weźmie także udział w otwarciu Alei Józefa Piłsudskiego w Tbilisi.

Prezydent Duda spotka się też z polskimi archeologami, którzy prowadzą badania na stanowisku w Fortecy Gonio niedaleko Batumi. Planowana jest także rozmowa Andrzeja Dudy z przewodniczącym rządu Adżarskiej Republiki Autonomicznej Zurabem Pataradze. Adżaria to autonomiczny rejon w Gruzji ze stolicą w Batumi. Zamieszkiwany jest przez Adżarów, określanych mianem muzułmańskich Gruzinów.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl