fot. prezydent.pl

Prezydent A. Duda: Popieram aspiracje Gruzji do członkostwa w NATO i UE

Drzwi do NATO i Unii Europejskiej powinny zostać otwarte dla państw, które swoje aspiracje do tych organizacji traktują poważnie; tak jest w przypadku Gruzji – ocenił prezydent Polski Andrzej Duda. Dodał, że powtarza to na forum Sojuszu i Unii.

Prezydent RP rozpoczął dziś oficjalną wizytę w Tbilisi od spotkania z prezydentem Gruzji. Przywódcy podpisali deklarację o pogłębieniu współpracy.

W dokumencie zwrócili oni uwagę na potrzebę zrobienia kolejnego kroku w dążeniu Gruzji do członkostwa w NATO, a także w UE.

– Gruzja na każdym kroku pokazuje swoją determinację i swoją solidarność z Unią Europejską i z Sojuszem Północnoatlantyckim, za co ogromnie dziękuję i co ja osobiście ogromnie doceniam. Zapewniam o moim wsparciu na każdym etapie dla gruzińskich aspiracji, tych atlantyckich czy euroatlantyckich, a więc w zakresie NATO i w zakresie przyszłego członkostwa w Unii Europejskiej – powiedział w swoim wystąpieniu prezydent Andrzej Duda.

Gruziński prezydent Giorgi Margwelaszwili podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za mocne poparcie Gruzji przez Polskę na forum NATO i Unii Europejskiej. Zadeklarował, że Gruzja dąży do integracji z NATO i UE.

– Chciałem podziękować prezydentowi Dudzie za bardzo mocne wsparcie okazywane Gruzji ze strony Polski. Chciałem podziękować prezydentowi za to zdecydowane stanowisko, jakie Polska okazuje Gruzji zarówno na forum NATO, jak i Unii Europejskiej, a także na forum ONZ – powiedział Giorgi Margwelaszwili na wspólnej konferencji prasowej z polskim prezydentem w Tbilisi.

Prezydent Andrzej Duda spotka się jeszcze dziś z premierem Gruzji Giorgim Kwirikaszwilim oraz z szefem gruzińskiego parlamentu Iraklim Kobachidzem.

Po południu złoży także wieniec przed pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi. Popiersie byłego prezydenta Polski zostało odsłonięte w stolicy w drugą rocznicę katastrofy smoleńskiej w 2012 r. Pomnik stoi na placu imienia Lecha Kaczyńskiego, który z kolei położony jest w pobliżu ulicy imienia Lecha i Marii Kaczyńskich.

Prezydent Lech Kaczyński był wielkim przyjacielem Gruzji i jak nikt z polskich polityków doskonale rozumiał, jak niezwykle ważna jest niepodległość, wolność i suwerenność Gruzji dla utrzymania jedności Europy – powiedział prezydent Andrzej Duda.

 – W krytycznym momencie, latem 2008 r., kiedy Gruzja została napadnięta przez Rosję, prezydent Lech Kaczyński nie wahał się, żeby zebrać przywódców Europy Środkowej i przylecieć tutaj, do Tbilisi, by stanąć razem i powiedzieć „nie” tamtej wrogiej, zdradzieckiej napaści, tej agresji, która wtedy miała miejsce. I na całe szczęście tę agresję udało się wtedy zatrzymać – podkreślił polski prezydent.

Lech Kaczyński to jedna z najbardziej rozpoznawalnych dla Gruzinów polskich postaci. Pamiętają oni wsparcie, jakiego udzielił on Gruzji w czasie wojny z Rosją w 2008 r.

RIRM/PAP

drukuj