fot. PAP/Jacek Turczyk

Prezydent RP: Deklaracja państw B9 to wyraz solidarności w ramach NATO

Przedstawiciele dziewięciu państw przyjęli w Warszawie wspólne stanowisko na lipcowy szczyt NATO w Brukseli. Deklaracja Bukareszteńskiej Dziewiątki to wyraz solidarności w ramach Sojuszu – powiedział szef państwa polskiego. Współgospodarzami spotkania są prezydenci Polski i Rumunii Andrzej Duda oraz Klaus Iohannis. W szczycie biorą też udział prezydenci Litwy, Łotwy Estonii, Węgier, Słowacji, Bułgarii oraz przewodniczący parlamentu Czech.

Prezydent RP odnosząc się do przyjętej deklaracji powiedział, że dotyczy ona dzisiejszych wyzwań i niebezpieczeństw dla wschodniej flanki.

– Deklaracja mówi o wyzwaniach, które są dzisiaj. Mówi o wszystkich niebezpieczeństwach, które istnieją, a na które trzeba zwrócić uwagę – o niebezpieczeństwach dla wschodniej flanki, o tym, jaka jest dzisiaj postawa Rosji i jak ją oceniamy. Deklaracja mówi o konflikcie zbrojnym na Ukrainie, który cały czas pozostaje nierozwiązany; mówi także o sytuacji na Bliskim Wschodzie – jest to wyraz nie tylko naszej odpowiedzialności i poważnego podejścia ds. związanych z bezpieczeństwem i funkcjonowaniem Sojuszu, ale także pokazanie po raz kolejny i demonstrowanie solidarności – akcentował Andrzej Duda.

Dzisiejsze spotkanie jest drugim szczytem Bukareszteńskiej Dziewiątki; pierwszy odbył się w listopadzie 2015 r.

RIRM

drukuj