PAP/Radek Pietruszka

Prezydent A. Duda: To dzisiaj rozstrzygają się losy Polski na dziesięciolecia

Nie stać nas na bezczynność i brak ambicji. Potrzebujemy inwestycji, ale potrzebujemy też wyzwań, które dadzą nam impuls do działania. To dzisiaj rozstrzygają się losy Polski na dziesięciolecia – powiedział prezydent Andrzej Duda w orędziu wygłoszonym podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu X kadencji.

21 966 891 osób – dokładnie tylu polskich obywateli zagłosowało w wyborach 15 października. Frekwencja wyborcza osiągnęła ponad 74 procent. Prezydent Andrzej Duda ocenił, że „jest to wielki sukces polskiej demokracji”.

– Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w wyborach parlamentarnych. Dziękuję z całego serca! Demokracja w Polsce nigdy nie była tak silna. Jest najsilniejsza bez wątpienia w całej naszej historii. Oczywiście w wielu sprawach istotnie się różnimy i będziemy się różnić. Prowadzimy często gorące spory i zapewne będziemy je prowadzić, bo taka jest natura demokracji. Najważniejsze jednak jest to, że spory te rozstrzygamy przy urnie wyborczej. To jest właśnie istota demokracji – zaznaczył.

Prezydent RP przypomniał, że „jeszcze kilkanaście lat temu w wyborach uczestniczyło poniżej 50 proc. uprawnionych. Na polskiej wsi głosowało wówczas zaledwie 36 proc. wyborców”.

– Ludzie byli zniechęceni. Uważali, że politycy ich nie reprezentują; że sami nie mają jako obywatele realnego wpływu na to, co dzieje się w Polsce. Dziś jest zupełnie inaczej. Polacy biorą licznie udział w wyborach. To wielka zmiana, to wielki sukces, ale to także i wielkie zadanie. Zadanie dla wszystkich, którzy zasiadają dzisiaj w ławach poselskich. (…) To od tego, jak będziecie sprawować swój mandat, zależy, czy Polacy tej wiary w naszą demokrację nie utracą. To wielka odpowiedzialność – zwrócił uwagę Andrzej Duda.

11 listopada br. obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Uroczystości z okazji 105. rocznicy odzyskania suwerenności przez Polskę odbywały się w sobotę na terenie całej Ojczyzny oraz poza jej granicami. [czytaj więcej] 

– Ojcowie naszej niepodległości wierzyli, że odrodzona Rzeczypospolita ma przed sobą wspaniałą przyszłość. Niestety, nie było jej dane długo cieszyć się odzyskaną wolnością. Najpierw nastąpiła olbrzymia tragedia II wojny światowej, a później długi okres sowieckiej dominacji, kiedy nie byliśmy jako Polska krajem w pełni niepodległym i w pełni suwerennym. Dlatego tym bardziej powinniśmy docenić ostatnie ponad 30 lat wolności – powiedział prezydent.

– Chciałbym zaapelować do was o to, byście szanowali siebie nawzajem. Wyrazem tego wzajemnego szacunku, ale też szacunku wobec wyborców, powinno być to, że każdy klub parlamentarny będzie miał wskazanego przez siebie reprezentanta  w prezydium Sejmu. To powinien być dobry i stały zwyczaj parlamentarny – dodał.

Prezydent Andrzej Duda w swoim orędziu zadeklarował gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem. Jak podkreślił, „od samego początku sprawowania urzędu, a więc od 2015 roku, jego najważniejszym przesłaniem jest współpraca”.

– Współpraca w najważniejszych dla Polski sprawach. Drzwi Pałacu Prezydenckiego zawsze są otwarte dla wszystkich, którzy są gotowi taką współpracę podejmować. Dziś zdecydowanie najważniejszą sprawą, która wymaga ponadpartyjnej współpracy, jest bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Żyjemy w niebezpiecznych czasach. (…) Mam nadzieję, że właściwy kierunek zostanie utrzymany, programy zbrojeniowe będą kontynuowane, a wydatki na Siły Zbrojne RP utrzymane na poziomie co najmniej 4 procent PKB. To powinna być sprawa łącząca dzisiaj i niezmiennie wszystkie ugrupowania zasiadające w parlamencie – wskazał prezydent RP.

Zbliżający się rok 2024 to rok dwóch ważnych jubileuszy: 25-lecia przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz 20-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej.

– Obecność Polski w NATO, jak i w Unii Europejskiej to fundamenty naszego bezpieczeństwa. To polska racja stanu! Dlatego tak ważna jest dobra współpraca także w zakresie polityki międzynarodowej. Dobre przygotowanie do kolejnego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który odbędzie się w przyszłym roku w Waszyngtonie. A także do polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, która będzie miała miejsce w pierwszym półroczu 2025 roku – mówił.

Równocześnie chciałbym wyraźnie powiedzieć, że będę stał na straży najważniejszych osiągnięć ostatnich 8 lat. To było dobrych osiem lat dla Polski i Polaków. To było dobrych 8 lat z bilansem dodatnim, w których mimo dramatycznie trudnych wyzwań, takich jak kryzys wywołany na świecie pandemią koronawirusa czy rosyjska agresja na Ukrainę – kontynuował.

– Udało się utrzymać stabilność systemu finansowego, naszej waluty i udało się utrzymać miejsca pracy. Dlatego wsparcie dla rodzin musi zostać utrzymane i kontynuowane. Musi też zostać utrzymana i kontynuowana stabilność finansowa i gospodarcza państwa. (…) Zawsze broniłem i będę bronił dwóch najważniejszych polskich wartości, o które walczyły całe pokolenia: wolności i solidarności. Jeśli uznam, że jakieś rozwiązanie budzi poważne wątpliwości merytoryczne czy prawne, to nie zawaham się skorzystać z prezydenckiego weta czy skierowania ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Obóz polityczny, z którego się wywodzę, przekonał się o tym wielokrotnie – zwrócił uwagę prezydent RP.

Andrzej Duda wskazał, że Polska musi stawiać sobie ambitne cele, a więc musi „rozwijać swój potencjał, tworzyć dobrze płatne miejsca pracy, konkurować w kolejnych dziedzinach z innymi państwami. Do tego niezbędne są inwestycje i rozwój”.

– To państwo polskie musi dawać impuls, to państwo polskie musi dawać przykład. (…) Takim ambitnym projektem jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma być nowym polskim oknem na świat. (…) Takim ambitnym projektem jest budowa polskich elektrowni atomowych, która istotnie zwiększy nasze bezpieczeństwo energetyczne i pozwoli zrealizować zobowiązania z zakresu ochrony klimatu. Wreszcie takim ambitnym projektem jest dalsza i konsekwentna rozbudowa polskich portów, w tym budowa portu kontenerowego w Świnoujściu. Tych ambitnych projektów jako prezydent będę bronił! Będę im patronował. Będę dbał o to, by zostały zrealizowane – zapewnił prezydent RP.

– To dzisiaj rozstrzygają się losy Polski na dziesięciolecia. Nie stać nas na bezczynność i brak ambicji. Potrzebujemy inwestycji, ale potrzebujemy też wyzwań, które dadzą nam impuls do działania – dodał.

Całe orędzie prezydenta Andrzeja Dudy dostępne jest do odsłuchania [w tym miejscu].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl