PAP/Piotr Polak

Prezydent A. Duda: Obecna Polska jest wielkim zwycięstwem Powstańców Styczniowych

Powstanie wzmocniło ich w woli odzyskania swojego niepodległego, suwerennego państwa, w którym sami będą decydowali o sobie. Polska, która jest dzisiaj, jest wielkim zwycięstwem Powstańców Styczniowych – ocenił prezydent Andrzej Duda w Bodzentynie podczas czwartkowych obchodów 160. rocznicy wybuchu Powstania.

„Tu właśnie się docenia wagę, jaką Powstanie Styczniowe miało dla kształtowania się ducha patriotycznego, narodowego i wolnościowego polskiego narodu, narodu Rzeczypospolitej – tej która wtedy w czasie powstania nie istniała, bo została rozdrapana przez zaborców. Ale która później odrodziła się w postaci Drugiej Rzeczypospolitej i naszej dzisiejszej Polski, w której wszyscy żyjemy” – powiedział w czwartek prezydent RP w Bodzentynie (woj. świętokrzyskie), uczestnicząc w obchodach 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

„To było świadectwo tamtych czasów. To było cierpienie, które Polaków nie złamało. Z perspektywy historycznej można powiedzieć, że to było to, co Polaków wzmocniło w woli odzyskania swojego niepodległego, suwerennego państwa, którym sami będą decydowali o sobie” – podkreślił Andrzej Duda.

„Polska, która jest dzisiaj jest wielkim ich zwycięstwem” – dodał.

Prezydent RP wziął udział w uroczystej sesji Rady Miasta Bodzentyn. Radni podjęli na niej uchwałę ustanawiającą rok 2023 „Rokiem Bohaterów Powstania Styczniowego w Gminie Bodzentyn”.

Podczas Powstania Styczniowego na terenie ob. województwa świętokrzyskiego doszło do wielu potyczek z armią rosyjską. Bodzentyn był istotnym punktem na mapie powstańczych walk i symbolicznym miejscem wybuchu powstania w woj. świętokrzyskim. W nocy 22/23 stycznia 1863 r. grupa ok. 100 spiskowców z Bodzentyna i Suchedniowa zaatakowała rosyjski garnizon w Bodzentynie.

Oddziały powstańczego dyktatora, gen. Mariana Langiewicza stacjonowały w Górach Świętokrzyskich i operowały w rejonie Bodzentyna, Suchedniowa i Wąchocka. Ludność Bodzentyna aktywnie wspierała powstańców. Historycy szacują, że ok. 100 bodzentynian brało udział w walkach.

W ramach represji za udział mieszkańców w Powstaniu Styczniowym w 1870 r. rosyjskie władze odebrały Bodzentynowi prawa miejskie. Miejscowość odzyskała je dopiero po 124 latach.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl