By Marcin Białek - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16823300

Spotkanie noworoczne prezydenta RP z Korpusem Dyplomatycznym

Prezydent Andrzej Duda spotka się dziś z Korpusem Dyplomatycznym. W przemówieniu ma poruszyć kwestie: aktywność Polski na rzecz pokoju międzynarodowego, NATO jako kluczowe ogniwo więzi transatlantyckiej, gospodarka jako cel dyplomacji, czy przyszłość UE.

Prezydent podsumuje rok 2018 w polityce zagranicznej, a także przedstawi główne kierunki swojej aktywności dyplomatycznej w obecnym roku.

A ta ma skupić się m.in. na wydarzeniach historycznych, rocznicowych jak stulecie odrodzonej polskiej dyplomacji, bo w 1919 roku Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z większością krajów świata.

Prezydent ma też zwrócić uwagę na fakt, że Polska w tym roku będzie gospodarzem wydarzeń związanych z sytuacją międzynarodową. Razem z USA nasz kraj zorganizuje m.in. konferencję na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie.

To nie przypadek, że jednym z celów działania prezydenta będą sprawy bezpieczeństwa – ocenił były ambasador tytularny RP przy UE, Dariusz Sobków.

Po pierwsze, dlatego że na całym świecie jest to problem, który narzuca się wielu państwom. Dzisiejszy świat jest światem niespokojnym, żeby nie powiedzieć niebezpiecznym, gdzie są liczne konflikty, jak np. na Bliskim Wschodzie. Również kwestie nielegalnej imigracji, które też powodują zakłócenia na linii bezpieczeństwa. Polska od roku jest w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, pan prezydent już występował na Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Jesteśmy jednym z tak zwanych niestałych członków, tę funkcję będziemy pełnić dwa lata. Były już obrady RB pod przewodnictwem naszego kraju, także nie ma się co dziwić, że właśnie ten kierunek zostanie uwypuklony na spotkaniu i przemówieniu prezydenta RP – mówił Dariusz Sobków.

Prezydent Andrzej Duda planuje też w tym roku m.in. wizytę gospodarczą w Stanach Zjednoczonych.

Dzisiejsze spotkanie noworoczne prezydenta RP wraz z małżonką z Korpusem Dyplomatycznym odbędzie się wieczorem w Pałacu Prezydenckim.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl