fot. PAP/Łukasz Gągulski

Prezydent podczas inauguracji roku w krakowskiej Akademii Muzycznej: Edukacja artystyczna to coś więcej niż wyzwanie intelektualne

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że edukacja artystyczna to coś więcej niż wyzwanie intelektualne, bowiem muzyka jest sztuką, która integruje ludzi. Wziął udział w inauguracji roku akademickiego na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Prezydent w wystąpieniu życzył studentom i wykładowcom niewyczerpanej inspiracji do uprawiania twórczości muzycznej. Podkreślał, że krakowska akademia oferuje wszechstronne wykształcenie artystyczne.

– Edukacja artystyczna jest czymś więcej niż tylko wyzwaniem intelektualnym. Studia muzyczne łączą elementy formowania intelektualnego z doskonaleniem umiejętności warsztatowych i pielęgnowaniem wrażliwości na piękno. Takie właśnie wykształcenie otrzymuje się w tych murach. Muzyka jest szczególną dyscypliną nauki, która ma moc integrowania ludzi, bo jest tworzona dla jej najczęściej wspólnego wykonywania. Życzę państwu także nawiązania przyjaźni na całe życie – przyjaźni na scenie i poza kulisami – akcentował Andrzej Duda.

Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie powstała 135 lat temu. To jedna z najważniejszych polskich uczelni muzycznych. Dzięki bardzo dobrym warunkom lokalowym w nowo wybudowanym kampusie oraz kształceniu w relacji „mistrz-uczeń” przyciąga artystyczną młodzież z Polski i z zagranicy.

RIRM

drukuj