fot. FB/ Civitas international

Francja: rząd rozwiązał katolicką partię polityczną Civitas pod zarzutem antysemityzmu i islamofobii. Szef organizacji: Bronimy tradycyjnych wartości

Francuska Rada Ministrów rozwiązała ruch i partię katolicką Civitas „oskarżaną o antysemityzm i islamofobię” – ogłosił w środę rzecznik rządu Olivier Veran. Przewodniczący organizacji Alain Escada wyjaśniał, że Civitas broni tradycyjnych wartości. Odrzucił oskarżenia rządu i zapowiedział odwołanie od decyzji o delegalizacji.

Olivier Veran określił Civitas jako organizację „fundamentalistyczną”, która „nawołuje do rozpoczęcia wojny z Republiką”, w tym poprzez uciekanie się do „siły”. Zdaniem rzecznika rządu „Civitas uważa prawa człowieka za narzędzie zniszczenia cywilizacji chrześcijańskiej”, jest „islamofobiczna” i „homofobiczna”.

„Chcą nas zdelegalizować, bo bronimy tradycyjnych katolickich wartości, takich jak: Bóg, rodzina i ojczyzna. Działania podjęte w celu rozwiązania naszego ugrupowania są niezgodne z zasadami państwa prawa i międzynarodowymi zobowiązaniami Francji” – mówił we wrześniu w Brukseli przewodniczący organizacji Alain Escada.

Na początku sierpnia br. minister spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin poinformował, że podjął kroki w celu delegalizacji katolickiej partii Civitas w związku z „antysemickimi uwagami”, jakie miały paść z ust jednego z prelegentów w czasie organizowanego przez nią wydarzenia.

Zdaniem przewodniczącego Civitas „pretekstem wszczęcia procedury rozwiązania jest 50-sekundowe zdanie wypowiedziane przez prelegenta, specjalistę od geopolityki Pierre’a Hillarda, zaproszonego na uniwersytet letni pod koniec lipca. Zdanie to, wyrwane z kontekstu, zostało niesłusznie przedstawione jako antysemickie”. Escada zapewnił, że prelegent nie jest członkiem Civitas.

Hillard w swoim wystąpieniu na imprezie organizowanej przez Civitas powiedział, że „naturalizacja Żydów we wrześniu 1791 roku utorowała drogę imigracji. Jeśli chcemy przywrócić prawa katolicyzmowi i uczynić tradycyjny katolicyzm religią państwową, być może powinniśmy powrócić do sytuacji sprzed 1789 roku”.

„W zawiadomieniu przesłanym nam przez MSW, w którym określono podstawy wniosku o rozwiązanie, zarzuca się nam krytykowanie lobby LGBT, ideologii gender, imigracji spoza Europy, masonerii i satanizmu. Krytykuje się nas również za obronę »królowania Chrystusa« nad narodami. Jest zatem całkowicie oczywiste, że zostaliśmy wzięci na celownik, bo bronimy tradycyjnych wartości katolickich” – podkreślił Alain Escada.

Zapowiedział również, że złoży odwołanie od decyzji rządu o rozwiązaniu organizacji do francuskiej Rady Stanu.

Pytany, czy ugrupowanie jest antysemickie, odpowiedział: „Civitas nie jest partią antysemicką. Nikogo nie nienawidzimy. A już na pewno nie z powodu pochodzenia. Co więcej, niektórzy z naszych członków i sympatyków urodzili się jako Żydzi i przeszli na katolicyzm”.

Instytut Civitas powstał w 1999 r. jako stowarzyszenie bliskie Bractwu Kapłańskiemu św. Piusa X. W 2011 r. zrobiło się o nim głośno z powodu sprzeciwu wobec spektaklu „Golgotha Picnic” Rodrigo Garcii, który Civitas uznał za „chrześcijanofobiczny”. W 2012 r. Civitas aktywnie działał przeciwko legalizacji we Francji związków osób tej samej płci. Od 2016 r. Civitas działa we Francji jako partia polityczna. W 2021 r Civitas sprzeciwiało się paszportom covidowym. W wyborach prezydenckich w 2022 r partia wspierała kandydaturę prawicowego polityka Erica Zemmoura. Według danych z 2016 r. Civitas ma około 160 tys. członków.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl