fot. By Pernambuko - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8555999

Politycy Zjednoczonej Prawicy apelują do strony niemieckiej o zwrot mienia Związku Polaków w Niemczech

Majątek Związku Polaków w Niemczech został odebrany na podstawie dekretu Göringa w latach 30. XX wieku. Na podstawie tych samych regulacji Polacy zostali pozbawieni statusu mniejszości narodowej.

Wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta, powiedział, że obecne władze będą konsekwentnie dążyć do restytucji mienia.

Jako posłowie na Sejm będziemy konsekwentnie ten temat poruszać w przyszłej kadencji, jeżeli znajdziemy się w parlamencie. Wiemy doskonale, że dla Polaków mieszkających w Niemczech jest to niesamowicie ważna sprawa mająca znaczenie, jeżeli chodzi o poczucie godności – mówił Sebastian Kaleta.

W skład tego majątku wchodziły m.in. nieruchomości, kamienice w kilku niemieckich miastach, a także bank i spółdzielnia.

Wiceminister Janusz Kowalski powiedział, że wartość tego majątku może dziś wynosić około miliarda euro.

Nie ma zgody na to, aby Niemcy ten majątek przetrzymywali. Apelujemy do ambasadora Niemiec i do państwa niemieckiego o oddanie Związkowi Polaków majątku w Niemczech, który przez śp. mec. Hamburę był szacowany na ok. miliarda euro – zaznaczył Janusz Kowalski.

Politycy Zjednoczonej Prawicy zapowiadają również, że będą się domagać, by Polacy mieszkający w Niemczech otrzymali status mniejszości narodowej.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl