Wojska inżynieryjne otrzymają roboty saperskie

Wojska inżynieryjne otrzymają roboty saperskie, które mają być używane do wykrywania i usuwania m.in.: niewybuchów i min w ramach działań bojowych.

Umowę na dostawy 35 kompletów robotów wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym oraz amunicją podpisali: Inspektorat Uzbrojenia oraz Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów. W uroczystości wzięli udział minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Szef resortu obrony narodowej podkreślił, że sprzęt jest „niezwykle użyteczny, niezwykle ważny i niezwykle cenny dla Wojska Polskiego”. Minister pogratulował także polskim inżynierom i konstruktorom.

– To jest dowód tego, że potrafimy Polsce zbudować sprzęt nowoczesny, na potrzeby właśnie Wojska Polskiego. Dziękuję w imieniu żołnierzy Wojska Polskiego, w imieniu saperów – żołnierzy wojsk inżynieryjnych. To szczególny rodzaj wojska. Saperzy są na polu walki wciąż, również w czasach pokoju. W dziesiątkach tysięcy odnotowujemy odnalezione pozostałości niewybuchów, niewypałów z okresu II wojny światowej. Każdego dnia saperzy Wojska Polskiego ratują w ten sposób zdrowie i życie mieszkańców naszego kraju, bo taka jest ich służba – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Robot Patrolowo-Przenośny będzie sterowany bezprzewodowo. Jest wyposażony w czujniki do rozpoznania obrazu niezależnie od pory roku i doby.

Dodatkowo, sprzęt posiada urządzenia do wykrywania skutków użycia broni masowego rażenia oraz toksycznych środków chemicznych. Umowa przewiduje dostarczenie robotów w latach 2019-2021. Koszt inwestycji to 80 mln zł.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl