fot.-pacjent.gov

Uwaga na kleszcze!

Trwa sezon na kleszcze. Od kilku lat jest ich więcej niż kiedyś. Jak nie dać się kleszczom? Gdzie najczęściej występują? Jak reagować, kiedy złapiemy takiego pajęczaka?

Kleszcze aktywne są w zasadzie przez cały rok. Najwięcej jest ich latem. Są dla nas groźne, bo mogą nas zarazić boreliozą. [czytaj więcej] 

 – Na naszym terenie, czyli na terenie powiatu poznańskiego i miasta Poznania od 1 stycznia do 15 lipca zanotowano 99 przypadków boreliozy – poinformowała Aleksandra Tymińska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

 

 Dziś kleszcze występują prawie wszędzie: w lesie, w parku, na łące, na placu zabaw, a nawet w przydomowym ogrodzie.

 – Jeżeli rzeczywiście przebywamy w lesie lub ogródku działkowym albo na łące, to po powrocie do domu należy bardzo dokładnie obejrzeć ciało, jeżeli ono nie było chronione i nie używaliśmy różnego rodzaju środków odstraszających kleszcze. Podczas spacerów wskazane będzie nakrycie głowy, długie rękawy, długie nogawki spodni – zaznaczyła Cyryla Staszewska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

Kleszcze na swoją ofiarę mogą czekać nawet 800 dni.  Najczęściej wpijają się za uszami, pod pachami, pod kolanami i na stopach. To te miejsca po spacerach powinniśmy dokładnie oglądać.

– Jak już się wbił nam w skórę, to przede wszystkim trzeba go bardzo szybko usunąć, ponieważ im dłużej jest w naszej skórze, tym większe prawdopodobieństwo jest, że jeżeli będzie miał boreliozę, to ją nam przekaże – ostrzegła Aleksandra Tymińska z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Poznaniu.   

Pajęczaka można usunąć samemu. Na przykład przy pomocy pęsety czy kleszczołapek. Potem obserwujemy miejsce ugryzienia. Jeżeli pojawi się zaczerwienienie, należy skontaktować się z lekarzem. [czytaj więcej]

 TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl