Apel KEP do rządzących ws. reklamy i promocji alkoholu

Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości wystosował do prezydenta, premiera i parlamentarzystów apel w sprawie zaprzestania działań , które prowadzą do złagodzenia prawa dotyczącego reklamy alkoholu w Polsce.  

Ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, w liście do rządzących napisał, że całkowity zakaz reklamy alkoholu może ocalić życie tysięcy Polaków. Obecne działania parlamentu, które dążą do złagodzenia prawa dotyczącego reklamy alkoholu są wyjątkowo niebezpieczne i szkodliwe, chociażby ze względu na tragiczne statystyki.

„Przez alkohol umiera 11 tys. Polaków rocznie. Wartość pośrednich kosztów społecznych związanych z nadużywaniem alkoholu wynosi ok. 40 mld zł. To dwukrotnie więcej, niż wynoszą wpływy z akcyzy i VAT do budżetu. Na samo leczenie uzależnienia i jego powikłań wydajemy ok. pół mld zł rocznie. Zatem osoby odpowiedzialne za państwo, mówiąc o ratowaniu polskiej gospodarki, niech postarają się szerzej pomyśleć o tych kosztach, które naprawdę niszczą nasz budżet narodowy ” – napisał w apelu ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Nie chodzi tu tylko o kwestie związane z budżetem państwa. Według badań, w Polsce obecnie nadużywanie alkoholu jest plagą społeczną. Osób uzależnionych od alkoholu jest ponad milion. Od 2,5 do 3 mln pije ryzykownie i szkodliwie. Rodzi to ogromne problemy społeczne w wyniku których m.in. już ponad 1,5 mln. dzieci żyje w rodzinach z problemem alkoholowym, a 2 mln osób doświadcza przemocy na tym tle.

Tymczasem, badania ekspertów pokazują wyraźnie, że reklama i promocja alkoholu wpływa na jego większe spożycie, zwłaszcza wśród osób młodych.

Apel ma na celu podjęcie systematycznej troski o trzeźwość Polaków. Jest on oparty na wnioskach płynących z badań naukowych przeprowadzonych przez ekspertów z całego świata, według których likwidacja reklamy oraz ograniczenie fizyczne i ekonomiczne dostępności alkoholu przynoszą pozytywne efekty w walce z jego nadużywaniem i uzależnieniem od niego.

„Apelujemy do wszystkich odpowiedzialnych za stanowienie prawa w naszej ojczyźnie – Nie rozszerzajcie możliwości reklamy alkoholu. Wręcz przeciwnie, wprowadźcie całkowity zakaz jego reklamy. Jest to bowiem istotny warunek ochrony obywateli, zwłaszcza młodzieży i dzieci, przed uzależnieniem od alkoholu” – zaznaczył w liście Ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Apel zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości do rządzących [słuchaj]

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl