Ks. abp Józef Michalik doktorem honoris causa UKSW

Ks. abp Józef Michalik, przewodniczący KEP, otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Transmisję uroczystości przeprowadziła TV Trwam. 

Uczelnia, na której ks. abp wcześniej studiował uhonorowała go za ofiarne zaangażowanie w posługę biskupią i postawę dialogu z innymi narodami i Kościołami. Uniwersytet wyróżnił ks. abp. Michalika, doceniając jego niezłomną postawę w obronie wiary i praw ludzi wierzących – powiedział ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW.

Nasz uniwersytet wywodzący się z tradycji chrześcijańskiej i związany z Kościołem katolickim czuje się w szczególny sposób zobowiązany do obdarzania tą godnością ludzi zasłużonych dla Kościoła i nauki. Takim jest nasz dzisiejszy laureat. Nadając najwyższą godność akademicką ks. abp. Józefowi Michalikowi, senat UKSW miał na uwadze jego wybitne osiągnięcia w budowaniu idei ekumenizmu, prowadzeniu dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego, otwarciu Kościoła na świat, byciu niezłomnym obrońcą podstawowych wartości ważnych dla egzystencji człowieka. Wręczając dyplom doktora honoris causa USKW włącza ekscelencję do swoich społeczności akademickiej i wyraża uznanie dla tak wielu osiągnięć ekscelencji – powiedział ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12. w auli im. Jana Pawła II na terenie kampusu uniwersyteckiego UKSW w Warszawie – o szczegółach mówi ks. prof. Roman Bartnicki.

– Najpierw orszak wkroczył do auli. Przemówienie wygłosił ks. rektor, który powitał znamienitych gości przybyłych na uroczystość. Promotor wygłosił laudację; podniósł te zasługi, racje, dla których doktor honoris causa otrzymuje swoją godność. Nastąpiło wręczenie dyplomu doktora honoris causa, po czym doktor honorowy wygłosił przemówienie, wykład – powiedział ks. prof. Roman Bartnicki.

W  wystąpieniu ks. abp Józef Michalik zwrócił uwagę na wyzwania Kościoła wobec znaków czasu współczesnej Europy.
Akcentował rolę Kościoła m.in. w kontekście słów Ojca św. Benedykta XVI, który podczas pielgrzymki do Niemiec powiedział, że wielkim problemem zachodu jest zapomnienie o Bogu.

– Pierwsze i podstawowe wyzwania współczesnego świata to wołanie o obecność Boga w naszym życiu. Obecność Boga prawdziwego, obecność naprawdę realnie przeżywana. Wszystko inne jest ważne, ale drugorzędne. Kościół katolicki w Polsce i Europie stara się nie być ani naiwny, ani złośliwy w ocenie współczesnych – dosyć różnorodnych – kryzysów. Jako ludzie wierzący nie marzymy o wyszukaniu łatwych jednoznacznych rozwiązań posługujących się objawieniem. Jednakże nic i nikt nie może nam zabronić abyśmy byli świadomi naszej odpowiedzialności, a zwłaszcza tej istotnej odpowiedzialności nierozłącznej z nasza tożsamością katolicką – powiedział ks. abp Józef Michalik.

Ks. abp Józef Michalik zwrócił uwagę na to, że zarówno w mediach jak i naszym Parlamencie nie ma intensywnej i gorącej dyskusji o Polsce. Sprawy te poruszane są jedynie przez publicystów katolickich „Naszego Dziennika” i TV Trwam.

– O wizji przyszłości Polski, o strategii perspektywicznej Narodu – jeśli te tematy się pojawiają to często na marginesach, albo wśród publicystów katolickich: w „Naszym Dzienniku” może w TV Trwam. Szczególnie niebezpieczne jest oddzielenie oceny moralnej od wydarzeń społecznych i politycznych, od uchwalanych ustaw i stylu rządzenia państwem, bo to ma dalekosiężny wpływ na wychowanie oraz cały styl życia konkretnego człowieka i całego naszego Narodu – dodał ks. abp Józef Michalik.

Ks. abp Józef Michalik w latach 1965-1969 studiował teologię dogmatyczną na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej. Studia kontynuował na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza w Rzymie.

Od 2004 r. abp Józef Michalik jest przewodniczącym  Konferencji Episkopatu Polski. Warto zaznaczyć, że jest pierwszym przewodniczącym Episkopatu z wyboru, wcześniej funkcja ta była sprawowana przez prymasa Polski.

Ks. prof. Roman Bartnicki, zwraca szczególną uwagę na bardzo dobry kontakt, ks. abp. Michalika z młodzieżą, a także wielkie zaangażowanie w rozwój ekumenizmu.

– Tych zasług jest bardzo dużo. Trzeba również pamiętać o wielkim zaangażowaniu ekumenicznym księdza arcybiskupa. W 2005 roku wypadała 40. rocznica wysłania listu biskupów polskich do biskupów niemieckich; z tej okazji ksiądz arcybiskup był inicjatorem wydania specjalnego oświadczenia przez biskupów polskich. Następnie był akt jakby pojednania z Ukrainą. Wreszcie 17. sierpnia 2012 roku na Zamku Królewskim ks. abp podpisał wspólne przesłanie do narodu Polski i Rosji – dodał ks. prof. Roman Bartnicki.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl