KEP apeluje o równe traktowanie pracowników służby zdrowia

Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia zaapelował o równe traktowanie wszystkich pracowników służby zdrowia i wypracowanie porozumienia satysfakcjonującego poszczególne grupy zawodowe.

Członkowie zespołu w specjalnym oświadczeniu podkreślili, że dobrze się stanie, gdy – w wypracowanym porozumieniu – pielęgniarki i położne otrzymają wyższe wynagrodzenie za ich pełną poświęcenia pracę.

Jak zaznaczyli, wśród osób posługujących chorym są również inni pracownicy, którzy często nie są uwzględniani rewaloryzacji wynagrodzeń. W związku z tym zespół KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia wyraził obawę, że przyznanie podwyżek tylko jednej grupie zawodowej z pominięciem innych może spowodować liczne napięcia wewnątrz środowiska medycznego.

Ks. prof. Stanisław Warzeszak, Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia i Chorych w rozmowie z Redakcją Informacyjną Rada Maryja podkreślił, że od pewnego czasu prowadzone są próby podziału środowiska medycznego.

Kilka lat temu, znaczące podwyżki otrzymali lekarze. Długo trzeba było czekać, aż otrzymają je pielęgniarki. I na razie mamy tylko obietnice. Teraz najprawdopodobniej będzie trzeba czekać kolejne lata, by pozostałe grupy zawodowe, jak np. diagności laboratoryjni, ratownicy medyczni podobne podwyżki otrzymali. Nie ma zatem myślenia kompleksowego o służbie zdrowi. A przede wszystkim z punktu widzenia społecznego nie ma troski o sprawiedliwość i o zasady sprawiedliwości – zaznacza ks. prof. Stanisław Warzeszak.

Ks. prof. Stanisław Warzeszak zaznaczył, że zespół Konferencji Episkopatu Polski nie występuje w charakterze politycznym, ale społecznym – troszcząc się i upominając o sprawiedliwość dla wszystkich grup działających w służbie zdrowia.

RIRM

drukuj