fot. twitter.com/Muzeum_Weglowa

W Białymstoku powstaje Muzeum Pamięci Sybiru  

Podczas czterech wielkich deportacji zorganizowanych w latach 40. XX wieku na Syberię i do Kazachstanu wywieziono kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Białegostoku i jego okolic. Stąd inicjatywa budowy Muzeum Pamięci Sybiru właśnie w Białymstoku.

Muzeum Pamięci Sybiru powstaje w miejscu, które pamięta tamte dramatyczne wydarzenia. 

– Mamy już piękny, nowoczesny budynek. Budynek, który składa się z dwóch elementów. Pierwszym jest stary, przedwojenny magazyn wojskowy, który we wrześniu 1939 roku został przejęty przez Armię Czerwoną i tutaj odchodziły transporty na Wschód. Drugim, a także z nowoczesnej części dobudowanej, gdzie mieści się zaplecze administracyjne – sala kinowa, restauracja oraz magazyny – tłumaczy prof. Wojciech Śleszyński, dyrektor instytucji.

To miejsce dedykowane wszystkim Sybirakom. Miejsce pełne symboliki, z którego czerpać będą mogły przede wszystkim młode pokolenia.

– Wejście to długa rampa kolejowa, która prowadzi do wnętrza. Dalej mamy wagon, dokładnie taki, którym byli wywiezieni deportowani na Wschód, ale wchodząc, widzimy po prawej i po lewej stronie stalowe słupy. Jest to symboliczne wspomnienie tajgi, gdzie przyszło pracować i cierpieć zesłańcom – mówi dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru.

Wystawa stała muzeum będzie składać się z 3 części. Pierwsza z nich będzie opowiadać o 20-leciu międzywojennym, o początkach II wojny światowej, o aresztowaniach i deportacjach.

Tych deportacjach XX-wiecznych, ale także wspominamy i pamiętamy o zesłaniach XIX i XVIII-wiecznych – dodaje profesor.

Na drugim piętrze znajdziemy symboliczną szkołę dla deportowanych z podziałem na Syberię i Kazachstan. 

W ławkach będziemy mieli gabloty. Gabloty, które będą opowiadać o szkole sowieckiej, o próbie indoktrynacji młodzieży polskiej, ale też jedna gablota będzie poświęcona tajnemu nauczaniu z książek, które rodziny zabrały z Polski – wyjaśnia dyrektor muzeum. 

Z kolei podziemia muzeum poświęcone są ofiarom zbrodni katyńskiej.

– Tutaj mamy tablice z wypalonymi ponad 19 tysiącami nazwisk osób, które zostały rozstrzelane i zginęły w zbrodni katyńskiej – wskazuje.

Niezwykle ważnym miejscem w muzeum będzie sala „Zapamiętani”. To sala poświęcona zarówno Sybirakom, jak i ich dzieciom oraz wnukom.

– Czekamy na Państwa zdjęcia. Na zdjęcia Sybiraków, na zdjęcia dzieci Sybiraków, zdjęcia wnuków Sybiraków. W tej chwili trwa ogólnoświatowa akcja. Zdjęcia są przesyłane z całego świata. Ostatnie zdjęcia spłynęły nawet z Bangladeszu. Nawet tam mamy potomków zesłańców sybirackich. To ostatni moment, żeby się przyłączyć do tej akcji – apeluje prof. Wojciech Śleszyński.

https://twitter.com/Muzeum_Weglowa/status/1280130846880563200

Otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku planowane jest na 17 września 2021 roku.

Więcej informacji o Muzeum Pamięci Sybiru można znaleźć [tutaj]

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl