fot. pixabay.com

„By czas nie zaćmił i niepamięć” – 9. edycja konkursu historycznoliterackiego

„By czas nie zaćmił i niepamięć”  to tytuł konkursu historycznoliterackiego, który odbył się w Białymstoku.

To już dziewiąta edycja wojewódzkiego konkursu, którego inicjatorem jest Jarosław Zieliński, poseł PiS, a współorganizatorem Kuratorium Oświaty w Białymstoku. Tematyką konkursu były tragiczne wydarzenia z najnowszej historii naszej ojczyzny: zbrodnia katyńska, katastrofa smoleńska i obława augustowska.

– To nie jest tylko powinność wobec przeszłości, naszych przodków, wiedza i zachowanie w pamięci zbiorowej. To jest żywotny interes narodowy, bo przecież jeżeli byśmy nie znali prawdy o wydarzeniach historycznych – a są to bardzo ważne wydarzenia – to można by w przyszłości wszystko wmówić, napisać inną wersję historii, tak jak dzisiaj są próby pisania innej wersji historii, jeżeli chodzi o obozy koncentracyjne – mówił poseł Jarosław Zieliński.

W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całego województwa podlaskiego.

– Bardzo mnie cieszy, że tak duża liczba młodych ludzi wzięła udział konkursie. Po prostu znaleźli czas, chęci, samozaparcie, żeby poszukać źródeł, bo prawda jest bardzo ważna – wskazała Maria Szorc, nauczyciel historii.

Nadesłano ponad 50 prac.

– Do wzięcia udziału w konkursie skłoniło mnie przede wszystkim moje zainteresowanie historią XX wieku, zwłaszcza II wojny światowej – oznajmiła Karolina Suchcicka, uczennica.

Najlepsze prace zostaną opublikowane.

TV Trwam News

drukuj