fot. PAP/Artur Reszko

Białystok: Radni zajmą się obywatelskim projektem uchwały ws. zmiany nazwy ulicy im. majora ,,Łupaszki”

Radni Białegostoku mają zająć się w poniedziałek obywatelskim projektem uchwały w sprawie zmiany nazwy ulicy imienia majora Zygmunta Szendzielarza ,,Łupaszki”. Organizacje patriotyczne i narodowe domagają się odrzucenia projektu.

Uchwała ma doprowadzić do tego, że cała ulica będzie nosiła nazwę „Podlaska”. Obecnie część ulicy nosi nazwę „Podlaska”, a część „majora >>Łupaszki<<”.

Autorzy projektu podnoszą, że jednakowa nazwa całej ulicy zagwarantuje ład przestrzenny. Dodają też, że obecna jest za długa i kłopotliwa w stosowaniu. 20 organizacji nie zgadza się z tą argumentacją i apeluje o odrzucenie projektu. Stanisława Korolkiewicz z Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Białymstoku oceniła, że radni próbują postawić się w postaci plutonu egzekucyjnego, który znów nazwie „Łupaszkę” bandytą i zdrajcą.

– Komuniści chcieli zamordować pamięć nie tylko o „Łupaszce”, ale o wszystkich niezłomnych żołnierzach, którzy walczyli z dwoma okupantami. Ponieważ to się nie udało, są w naszym ukochanym mieście siły – oświadczam kategorycznie – zainteresowane, żeby bohaterowie byli nazywani zdrajcami, bandytami jak komuniści. Zwracam się do radnych miasta Białegostoku: „Nie kompromitujcie się! Nie hańbcie tego, co jest święte dla Polaków!” – apelowała Stanisława Korolkiewicz.

Przedstawiciele patriotycznych i narodowych organizacji podkreślają, że zmiana nazwy ulicy majora Zygmunta Szendzielarza ,,Łupaszki” będzie symbolicznym ciosem w zasługi polskiego podziemia niepodległościowego.

RIRM

drukuj