Białystok: święcenia i ingres ks. abp. Tadeusza Wojdy [OGLĄDAJ NA ŻYWO]

W Bazylice Metropolitalnej pw. Wniebowzięcia NMP w Białym stoku o godz. 11.00 rozpoczęła się uroczystość święceń biskupich oraz ingresu do archikatedry ks. abp. Tadeusza Wojdy, nowego arcybiskupa metropolity białostockiego. Transmisję  z wydarzenia nadaje TV Trwam. [zobacz na żywo] 

Eucharystii przewodniczy ks. kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Ks. kardynał jest również głównym szafarzem dzisiejszych święceń. Współkonsekratorami są: ks. abp Edward Ozorowski, arcybiskup senior archidiecezji białostockiej, oraz ks. abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski.

Mottem posługi biskupiej nowego ks. arcybiskupa będą słowa z Ewangelii wg św. Marka „Oportet praedicari Evangelium” o tym, aby Ewangelia była głoszona. Słowa te związane są z jego wieloletnią pracą w papieskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Herb nowego ks. arcybiskupa będzie związany z jego zawołaniem biskupim – będzie na nim widniało Pismo Święte, a na nim kłosy zboża.

Ksiądz Arcybiskup Nominat Tadeusz Wojda jest pallotynem; ma 60 lat. Od 1990 roku pracował w Papieskim Dziele Rozkrzewiania Wiary i w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Ma doświadczenie Kościoła w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej. Współpracował z trzema papieżami: Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i Franciszkiem. Jak sam podkreślał w wywiadach, oprócz obowiązków urzędowych zawsze starał się być duszpasterzem.

Ks. abp Wojda na stanowisku metropolity Archidiecezji Białostockiej – na które w kwietniu mianował go Ojciec św. Franciszek – zastąpi ks. abp. Edwarda Ozorowskiego.

RIRM/PAP

drukuj