By Imane taken by Sebastian Maćkiewicz - Praca własna, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=763427

Białostocki Uniwersytet Medyczny opracował nowy test na obecność koronawirusa

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku opracował nowy test w kierunku wykrywania koronawirusa. To test genetyczny, bardzo czuły i szybszy niż dotychczasowy test – podkreślają naukowcy.

Prace nad poszukiwaniem nowego testu na obecność koronawirusa trwają od początku pandemii. Zadania podjęli się naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Dziś mówią o sukcesie.

– Test trwa ok. 45 minut. Nadmienię, że test klasyczny trwa mniej więcej ok. 6-7 godzin, więc czas jest rzeczywiście decydujący – wskazała dr hab. Joanna Reszeć z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Test jest wynikiem pracy ze strony pracowników uczelni i ośrodka badawczego. Jest bardzo czuły, a to oznacza, że skutecznie ma potwierdzać, kto jest zakażony koronawirusem, a kto nie.

– Czułość i specyficzność oscylują pomiędzy 95 a 100 proc. W związku z tym, biorąc pod uwagę różne testy, które są stosowane, szczególnie testy antygenowe, to jest on bardzo czuły i bardzo swoisty – wyjaśnił prof. Janusz Dzięcioł z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Test ma podłoże uniwersalne, co może umożliwić jego wykorzystanie w przyszłości.

– Dzisiaj jest on dedykowany do oceny wirusa SARS-CoV-2. Natomiast w przypadku pojawienia się innych patogenów będzie możliwość bardzo szybkiej adaptacji tego testu, bazując na rdzeniu tego, którego teraz przygotowujemy do identyfikacji, w przeciągu kilku tygodni, każdego innego patogenu – oznajmił prof. Jacek Nikliński, kierownik Zakładu Klinicznej Biologii Molekularnej.

Test będzie dostępny w dwóch formach.

– W formie tzw. laboratoryjnej, czyli będzie wykonywany w laboratorium. Druga forma to forma przyłóżkowa, czyli będzie można wykonywać to bezpośrednio w szpitalach, przychodniach – zaznaczyła dr hab. Joanna Reszeć.

Będzie również możliwość wykonania testu mobilnie. Teraz, by test mógł być dopuszczony do obrotu powszechnego, musi przejść procedurę walidacji i certyfikacji. Po zakończeniu wszelkich badań test ma być dostępny również globalnie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl